piątek, 3 czerwca 2011

Na katar - domowe sposoby leczenia

Katar, szczególnie przewlekły, może skutecznie utrudniać codzienne obowiązki. Zatkany nos wywołuje duży dyskomfort i zmusza do oddychania przez usta co wysusza śluzówkę w jamie ustnej i może być przyczyną nowych infekcji.
Aby zrozumieć skąd bierze się tyle płynu w nosie tzw. katar lub nieżyt trzeba poznać funkcję jaką pełni owa wydzielina: w ciągu dnia przez nos dorosłego człowieka przechodzi prawie 9000 litrów powietrza. Nawet najbardziej zimne i suche powietrze musi podczas wędrówki przez górne drogi oddechowe (20cm) zostać ogrzane do 37C i całkowicie nawilżone. Nie wystarczające ogrzanie lub nawilżenie uszkadza tkankę płuc. Skuteczność nawilżenia zależy m.in. od pracy gruczołów błony śluzowej nosa i zatok przynosowych - dziennie muszą one wyprodukować około 2 litrów wydzieliny.
W zwykłych warunkach śluz spływa przez tylne nozdrza do gardła i jego nadmiar jest usuwany przez rzęski śluzówki gardła i górnych dróg oddechowych. Dzięki nim w nosie i gardle nie pozostają drobiny ciał obcych. Jednak najczęściej zimą, śluz wysycha i staje się lepki, co spowalnia ruch rzęsek (wirusy mogą je unieruchomić). Gdy ruch rzęsek ustaje, wydzielina zaczyna gromadzić się wokół tylnych ujść nosowych, na tylnej ścianie gardła. Wraz ze zwiększoną gęstością wydzieliny, pojawia się wrażenie jej zalegania.

Oto rady ekspertów jak rozrzedzić gęsty śluz i zmniejszyć jego ilość nie wysuszając górnych dróg oddechowych:

Regularne smarkanie - wydmuchiwanie nosa zmniejsza ilość wydzieliny jednak nie należy przesadzać - nie wolno umieszczać np. wacików w nosie aby wchłaniały nadmiar wydzieliny.

Płukanie nosa wodą z solą przy pomocy gumowej gruszki. 0,5 łyżeczki soli należy rozpuścić w szklance ciepłej wody - nadciśnieniowcy powinni użyć 1/3 łyżeczki soli. Następnie gruszką nabiera się roztwór a jej końcówkę umieszcza się w nozdrzu. Teraz należy odchylić głowę do tyłu, a gruszkę ustawić pod kątem prostym do twarzy, czyli równolegle do podniebienia. Finalnie trzeba wciągnąć głęboko powietrze, by zassać roztwór do jamy nosa.Na początku zabieg ten może być nieprzyjemny, ale szybko nabiera się wprawy i trzeba powtórzyć go z drugim nozdrzem. Na końcu wydmuchuje się nos by pozbyć się nadmiaru wody. Eksperci zalecają przepłukiwanie nosa 3 razy dziennie, nawet przez 5 dni w razie potrzeby. Zabieg należy przeprowadzać z największą ostrożnością, gdyż nieumiejętne użycie gruszki grozi uszkodzeniem splotu Kiesselbacha i groźnym krwotokiem z nosa.

Płukanie gardła wodą z solą - przygotowanie roztworu jak wyżej. Zabieg ten ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z gardła.

Inhalacja parą wodną lub z dodatkiem olejku eterycznego...
Ostre przyprawy STOP - drażniące dodatki typu ostra papryka czy curry mogą doprowadzić do przewlekłego podrażnienia nosa.

Mleko STOP. Niektórzy dietetycy twierdzą, że przetwory mleczne, z lodami włącznie, pobudzają wydzielanie śluzu. Krowie mleko zawiera dużo cukru zwanego laktozą, który jest dobrą pożywką dla bakterii i pleśni w gardle oraz w przewodzie pokarmowym. Nadmierny wzrost tych drobnoustrojów może osłabiać układ odpornościowy.

Papierosy STOP i unikanie zadymionych pomieszczeń. Dym tytoniowy nasila produkcję wydzieliny utrudniając pracę rzęskom.

Relaks. Stres i napięcie emocjonalne są powiązane z przewlekłymi schorzeniami nosa. Zadanie utrzymywania w zdrowiu śluzówki nosa kontroluje układ przywspółczulny, który jest szczególnie podatny na stres różnego rodzaju - bywa, że napięcie nasila produkcję płynu. W tym przypadku pomaga np. progresywna relaksacja mięśni, medytacja lub inne metody antystresowe.

Picie dużej ilości płynów ułatwia rozpuszczenie śluzu zalegającego w gardle. Dobrym sposobem jest herbata z cytryną i miodem lub ciepła woda z cytryną, gdyż dodatkowo łagodzi podrażnienie gardła i kaszel.

Nawilżacz jest szczególnie wskazany zimą, gdy działa centralne ogrzewanie. Jego stosowanie zapobiega wysychaniu śluzówek. Nawilżacz należy wypełniać wodą destylowaną by uniknąć zanieczyszczeń i myć raz w tygodniu wodą z octem by nie dopuścić do rozwoju pleśni.

Nie wolno nadużywać środków obkurczających błonę śluzową tj. krople lub spray do nosa. Ich stosowanie jest skuteczne tylko przez kilka dni w ostrej fazie infekcji a ich nadużycie może wywołać katar tzw. polekowy nieżyt nosa.

Uwaga na żołądek. Kaszel towarzyszący przewlekłemu nieżytowi nosa i ściekaniu wydzieliny do gardła może być objawem choroby żołądka tzw. refluks żołądkowo-przełykowy. Charakteryzuje się on przewlekłym, głównie nocnym kaszlem oraz zgagą.

Uwaga na leki - niektóre nowe specyfiki przeciw nadciśnieniu mogą wywoływać u niektórych osób objawy przypominające przewlekły katar. Przyczyną jest przekrwienie śluzówki nosa wywołane przez te leki.

Stężenie estrogenu ma istotny wpływ na błonę śluzową jamy nosa. Zwiększenie ilości tego hormonu w organizmie może spowodować rozrost śluzówki nosa i wzmożoną produkcję wydzieliny. Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne i cierpiące na przewlekły katar powinny poradzić się ginekologa - może warto zmienić metodę.

Leki antyhistaminowe mogą być pomocne w każdym rodzaju nieżytu nosa ale są najszerzej stosowane w przypadkach o podłożu alergicznym. Antyhistaminki starej generacji w dużej ilości mogą wywołać senność natomiast nowe mają słabsze działanie wysuszające, dlatego według specjalistów skuteczniejsze są środki obkurczające miejscowo lub doustnie.

Jogini radzą wykorzystać mały czajniczek z długim dziobkiem tzw. neti, który służy do płukania przewodów nosowych słoną wodą. Należy wlać do naczynka pół szklanki ciepłej osolonej wody - roztwór powinien mieć smak łez. Trzymając głowę nad umywalką, należy umieścić dziobek w jednym nozdrzu i wlać zawartość neti, płyn powinien wypłynąć przez drugie nozdrze. Zabieg należy powtórzyć z drugim nozdrzem a na koniec energicznie wydmuchać nos.
Wyznawcy jogi regularnie stosują tą metodę zapobiegając zakażeniom zatok bocznych nosa wywołanych głównie przez zatkanie. Wierzą, że usuwanie zaschniętego śluzu z dróg oddechowych wzmaga siły życiowe organizmu.

MEDYCYNA / LECZENIE NATURALNE 
 
dreptanie przed snem w zimnej wodzie do połowy łydek przez 1-3 minuty; po zabiegu rozgrzać stopy i do łóżka; gorące kompresy na twarz, smarować maścią propolisową nasadę nosa, skronie, kark, zakraplać kilkoma kroplami soku z cytryny; kąpiel napotna w 38°C z dodatkiem soli dobra zwłaszcza dla małych dzieci, następnie zawinąć w ręcznik i do łóżka, po 15 minutach natrzeć ciało chłodną wodą (25°C); inhalacje: 8-20 kropli olejku eukaliptusowego albo sosnowego na szklankę wrzątku, inhalacje z ziela macierzanki, rumianku, szałwii, pędów sosny; do picia (2-3 razy) owoc róży (100g), kora wierzby, kwiat lipy (po 50g), kwiat bzu czarnego, słonecznik (po 20g), ziele wiązówki (10g) - 1 łyżeczka na 1 szklankę wrzątku, parzyć 30 minut; wcierać w kręgosłup i plecy oliwkę czosnkową (usmażyć miazgę czosnkową z oliwką w równych proporcjach);
napary z owocu maliny, jeżyny, berberysu
 można także wąchać obrany czosnek, ssać kit pszczeli, pić sok z chrzanu, żuć plaster miodu 

Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Katar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz