poniedziałek, 6 czerwca 2011

Czy miód Lipowy pomaga .... ? -Zdrowie

Miód lipowy jest przez wielu znawców tego przysmaku uważany za jeden z najlepszych rodzajów miodu.Idealny na przeziębienia , bolące "gardełko" :)
Miód lipowy
Uzyskanie czystego miodu w naturalnych warunkach jest dość trudne. Wszystko to za sprawą faktu, iż lipa jest drzewem stosunkowo rzadko spotykanym w naszym kraju. Ponadto drzewa te najczęściej rosną przy drogach, czy też parkach.


Bardzo trudno jest odnaleźć większe skupisko takich drzew, szczególnie takich rosnących w sprzyjających warunkach, czyli z dala od spalin samochodów. Tym bardziej miód lipowy jest bardzo cenny. Jego unikatowość oraz niesamowite właściwości wynikają z nektaru lipy.miód
Miód lipowy podobnie jak napar z kwiatów lipy posiada właściwości lecznicze szczególnie na dolegliwości górnych dróg oddechowych jak i typowe przeziębienia.
Substancje zawarte w kwiatach lipy, przenoszone przez pszczoły do miodu lipowego, mają działanie wykrztuśne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła. Również w przypadku ogólnego przeziębienia czy grypy miód lipowy jest zalecany z powodu działania napotnego. Ponadto kwiat lipy, a tym samym miód powstający z jej nektaru, stosuje się w chorobach z gorączką. W połączeniu z innymi składnikami pochodzenia naturalnego, jak na przykład sok malinowy czy też kwiat czarnego bzu, miód lipowy jest do dziś dnia stosowany jako naturalny środek leczenia oraz łagodzenia objawów grypy i przeziębienia. Jak widać więc spożywanie miodu lipowego na pewno się opłaca. Warto więc odpowiednio zaopatrzyć się w miód lipowy. O jakości miodu lipowego decyduje jednak kilka ważnych czynników. Bardzo ważne jest, aby pszczoły miały dostęp do niezanieczyszczonych kwiatów lipy, bo wtedy nektar jest najlepszej jakości. W dużej mierze zależy to od pogody jaka jest w danym roku i jeśli jest szczególnie sprzyja nektarowaniu lip, to miody są wtedy wyjątkowo jasne. W sprzedaży dostępne są również miody powstałe częściowo z nektaru lip a częściowo z innych kwiatów. Niemniej miód lipowy, również ten częściowo lipowy, cechuje się jasna barwą, charakterystycznym zapachem przypominającym zapach kwiatu lipy oraz smakiem lekko ostrym. Właśnie ten smak lekko szczypiący w język jest znakiem rozpoznawczym tego gatunku miodu.
Jeśli miód się skrystalizuje przyjmuje jasną, kremową wręcz barwę.

Warto pamiętać, ze lecznicze właściwości miodu, podobnie jak i witamina c z cytryny, mogą ulec zniszczeniu jeśli dodamy go do bardzo gorącej herbaty.

 Należy zatem pamiętać aby nie dodawać go zaraz po zalaniu herbaty wrzątkiem ale po chwili, kiedy temperatura płynu nieco się zmniejszy. Dodawanie miodu do ciepłej herbaty jest najpopularniejszym sposobem aplikacji tego produktu aczkolwiek może być również dobrze spożywany na kanapce lub razem z musli i mlekiem.

Ciepły napój z miodem, obojętnie czy jest to mleko czy herbata, wspaniale działa na osoby przeziębione rozgrzewając je poprzez działanie napotne miodu tego gatunku.


Miody zarówno lipowe, jak też inne to bardzo pożyteczne smakołyki, poza swoimi właściwościami leczniczymi, uraczą nas także wyjątkowym smakiem.
 Miód lipowy jest często polecany osobą żyjącym w ciągłym stresie, gdyż działa on także uspokajająco.



Piotr Gierula
Pasieka EkoMiodek Gierula
www.ekomiodek.pl
www.sklep.ekomiodek.pl
Gospoda

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze-Zdrowie

Domowe kuracje leczniczymi roślinami. Naszą dietę skutecznie wspomagają zioła i ziołowe herbaty. Działają przeciw wysokiemu poziomowi cholesterolu i są dostępne przez cały rok. Kuracja ziołami przynosi efekty, choć nie tak szybkie jak stosowanie farmaceutyków.
Dlatego też polecam ją raczej osobom cierpliwym i systematycznym, bo wymaga to nawet kilkunastu tygodni wyrzeczeń.
Chcąc obniżyć poziom cholesterolu domowym sposobem możemy zrobić nalewkę czosnkową, a na pewno zapobiegniemy rozwojowi miażdżycy. Kurację z syropu czosnkowego stosujemy przed posiłkami, codziennie, minimum przez miesiąc . Równie skuteczną miksturą jest środek przygotowywany z zmiażdżonym czosnkiem na bazie miodu i cytryn.
Kolejną zdrową rośliną jest służący naszemu zdrowiu karczoch o jadalnych kwiatach. Choć niezbyt jeszcze popularny w Polsce, zawiera cynarynę obniżającą cholesterol. Pyszny gdy dodajemy go do sałatek, również smakowo współgra z czosnkiem. Stanowi bazę do przygotowania pasty, doskonałej do chleba, a z dodatkiem oliwy, zielonych oliwek i dodatkiem wina powstanie krem do serka naturalnego.
Dawno już odeszliśmy od doskonałego źródła błonnika jakim jest siemię lniane. Zawiera ono kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E. Dodawać go można do jogurtu, jak i zarówno do sałatki.
Z pyłkiem pszczelim mikstury polecają lekarze stosujący apiterapię, czyli leczenie produktami pszczelimi. W połączeniu z świeżym sokiem z marchwi powinniśmy przyjmować przed posiłkami.
Przed posiłkiem warto również napić się zielonej herbaty, zawierającej dużo przeciwutleniaczy o ochronnym działaniu; wspomagającej oczyszczanie organizmu z toksyn.
Zdrowie pochodzi jak najbardziej z natury, poczynając od zdrowego soku z buraków, syropu na pierwsze objawy przeziębienia z cebuli, do mleka dla chorych dodajmy miodu; wtedy nie trzeba mieć wtedy siły aby dojść do apteki. Szybko odchorujemy.

Haluksy - uchroń sie przed operacją!

Haluksy są bolesną zmorą milionów kobiet, wbrew mitom, nie tylko tych, które ukochały wysokie obcasy. Cierpi na nie jedna na czterdzieści kobiet po 50. roku życia, ale coraz częściej problem dotyczy już nastolatek. Tymczasem, przy odpowiednio szybkiej reakcji, rozwojowi haluksów możemy zapobiec nie tylko operacyjnie.
Haluks, halluks, paluch koślawy (hallux valgus) to deformacja stawu w stopie, polegająca na przekrzywieniu się palucha w stronę drugiego palca. Nieleczona pogłębia się, prowadząc nie tylko do dyskomfortu estetycznego, jakim jest zniekształcony, zdeformowany paluch, ale i do bólu. Haluksy bezpośrednio dotyczą pierwszego promienia stopy i są najczęściej połączone z zapaleniem kaletki stawu. Mężczyźni częściej uskarżają się na inną odmianę tej choroby – spowodowaną mikrourazami, równie bolesnego choć nie objawiającego się znacznymi deformacjami - palucha sztywnego.
Ich powstawanie zwykle, bo w 94 procentach, jest uwarunkowane genetycznie. Ale coraz częściej do powstawania haluksów kobiety, bo ich ten problem zwykle dotyczy, przyczyniają się same. Częste noszenie butów na wysokim obcasie i o wąskich czubkach nie pomaga naszym stopom. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tzw. płaskostopie poprzeczne. Wąskie czubki butów zniekształcają ułożenie palców, które układają się w wąski szpic, w końcu doprowadzając do powstania halluksów. Jeśli często chodzimy w szpilkach, ściśnięty paluch przy każdym kroku nienaturalnie się krzywi i wygina w stronę mniejszych palców. W miejscu, w którym zaczął się odchylać, z czasem powstaje bolesne uwypuklenie. Wypchnięta kość jest wtórnie uciskana, co powoduje zapalenie kaletki maziowej. Obrzęknięte miejsce jest źródłem bólu: utrudnia chodzenie, a kupno odpowiednich butów staje się problemem.
Zniekształcenia powodują, że zmienia się biomechanika stopy – nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, skrzywiony paluch nie jest już tak silnym punktem podparcia w czasie chodu, jak być powinien. A to powoduje osłabienie mięśni, przeciążenie kolejnych elementów stopy i sprzyja tworzeniu trwałych deformacji. Jeśli dojdzie do tego siedząco-stojący tryb życia, kiepska kondycja fizyczna, nadwaga, powstaje poważny problem – na bolesnych stopach trudno się poruszać.
Jednak w lekkich i średnich zwyrodnieniach operacja nie zawsze jest konieczna. Pomóc może dobry aparat korekcyjny. Hallufix to aparat do aktywnej korekty palucha koślawego. Został on zaprojektowany we współpracy z niemieckim Instytutem Fraunhofera i ortopedami. Jego działanie zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami.
Hallufix powinien być stosowany zapobiegawczo, jeżeli mamy łagodne oraz umiarkowane zniekształcenie, jest również polecany w pooperacyjnej rehabilitacji. Badania dowiodły, że Hallufix opóźnia proces zniekształcania dużego palca, często pozwalając uniknąć operacji ortopedycznej. Aparat zmniejsza także ryzyko wystąpienia nawracających zapaleń stawów i chroni przed zwyrodnieniową chorobą stawów.
Hallufix leczy zniekształcenia palca poprzez anatomiczną, dynamiczną szynę. Dzięki bandażowi i specjalnej podkładce utrzymuje on w nieruchomej pozycji łuk poprzeczny stopy i kości śródstopia, co koryguje płaskostopie poprzeczne - rzeczywistą przyczynę powstawania halluksów. Hallufix jest łatwy i wygodny w użyciu. Miękka podkładka łagodzi ciśnienie, a regulowane bandaże pozwalają na dopasowanie urządzenia do indywidualnych kształtów stopy i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Wystarczy jedynie dokładnie przymocować szynę do dużego palca oraz śródstopia dwoma bandażami. Aparat korekcyjny Hallufix pozwala swobodnie się poruszać, również w butach i przy dużych naciskach stopy.
Hallufix odróżnia od innych aparatów korekcyjnych na rynku także to, że można go nosić do 24 godzin na dobę, w prawie każdym rodzaju obuwia. Jego noszenie nie wymaga od nas rezygnacji z aktywności fizycznej, ponieważ Hallufix jest estetyczny i wygodny.
Hallufix to aktywne (podczas chodzenia), a nie bierne (podczas snu) korygowanie stawu śródstopno-palcowego. Bierna korekcja może być stosowana tylko podczas snu i nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ponieważ po zdjęciu aparatu korekcyjnego ruch w stawie nadal wykonywany jest w utrwalonej płaszczyźnie patologicznej.
Szyna aktywnie korygująca Hallufix ma unikatowy system przegubowy, którego oś pokrywa się z osią stawu śródstopno-palcowego, a system pasków umożliwia dokładne dopasowanie szyny do anatomicznego kształtu stopy. Dzięki takiej konstrukcji, ruch zgięcia wykonywany w czasie chodu jest automatycznie korygowany. Systematyczne korzystanie z tego rozwiązania powoduje utrwalenie właściwego ustawienia palucha.
Polecane są szyny aktywnie korygujące z pelotą wysklepiającą przodostopie tak, aby ograniczyć występowanie płaskostopia poprzecznego. Dobrym rozwiązaniem jest też noszenie takiej szyny przed zabiegiem operacyjnym, co powoduje znaczne ułatwienie inwazyjnej korekcji zniekształcenia. W wielu przypadkach właściwe i sumienne używanie szyny aktywnie korygującej powoduje cofnięcie się zmian zniekształceniowych. Proces taki trwa od 4 do 8 miesięcy.

Zrosty pooperacyjne - jak zapobiegać

Miałaś niedawno operację, cesarskie cięcie lub cierpisz na endometriozę? Odczuwasz silne, tępe bóle brzucha, masz uczucie ciągnięcia? To mogą być zrosty. Badania wykazały, że zrosty pooperacyjne powstają u ponad 90 procent pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny lub ginekologiczny. Tymczasem ich powstaniu można zapobiec.
Zrosty to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami i narządami wewnętrznymi. Powstają niemal po każdej operacji chirurgicznej. Przecięcie chirurgiczne tkanek, usunięcie fragmentu lub całego narządu czy podrażnienie otrzewnej przez jej otarcie uruchamia proces gojenia się rany - powstaje skrzep zamykający naczynia krwionośne, odtwarzają się połączenia pomiędzy tkankami, następuje też regeneracja nabłonków i powstanie blizny. Zrosty to właśnie pasma włóknistych zbliznowaceń tkanek, które powstają wewnątrz ciała. Można je znaleźć w całym organizmie pomiędzy niemal wszystkimi narządami i tkankami. Niekiedy jednak ta uszkodzona tkanka nie formuje samej tylko blizny, ale wchodzi w kontakt z innym obszarem objętym stanem zapalnym i powstaje pasmo tkanki bliznowatej - zrost - pomiędzy dwoma obszarami. W efekcie odczuwamy przewlekłe, nawracające bóle w podbrzuszu czy też w innym miejscu, gdzie doszło do nieprawidłowego zrośnięcia tkanek.
Zrosty w przebiegu pooperacyjnym mogą prowadzić do poważnych powikłań w postaci:
- niedrożności jelit - jest to najpoważniejsze powikłanie, które najczęściej wymaga leczenia operacyjnego (powtórnej operacji), uwolnienia zrostów i przywrócenia drożności przewodu pokarmowego
- dysfunkcji przewodu pokarmowego związanej ze zwężeniem jelita, co powoduje wzdęcia i dolegliwości bólowe
- niepłodności - zrosty zlokalizowane w miednicy małej i wewnątrz narządu rodnego (np. po cięciu cesarskim).
- zespołów bólowych
Nie wszystkie zrosty powodują dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Przykładowo zrosty pokrywające jajniki powodują dolegliwości bólowe, a zaburzenia związane są ze zmianami objętości funkcjonującego jajnika. Objawy związane z powstawaniem zrostów po zabiegach mogą się pojawić nawet 10 lat po operacji. Zrosty powodują niepłodność poprzez zmianę stosunków anatomicznych pomiędzy jajowodami i jajnikami, pokrywając powierzchnie jajników uniemożliwiają prawidłową owulację.
Największym odsetkiem ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych charakteryzują się zabiegi wykonywanie na jajnikach i jajowodach, usunięcie torbieli jajników, ciąży pozamacicznej, zrostów okołoprzydatkowych, usunięcie mięśniaków oraz operacji wykonywanych w trakcie toczącego się stanu zapalnego w miednicy mniejszej. Ryzyko istnieje także w różnego rodzaju histerektomiach (usunięcie macicy) oraz przy operacjach sterylizacji jajowodów i cesarskiego cięcia. Ta ostatnia, często traktowana przez kobiety jako zwykły zabieg mający uchronić przed wielogodzinnym bolesnym porodem, jest w rzeczywistości operacją chirurgiczną. Dlatego zakwalifikowanie ciężarnej lub rodzącej do cięcia cesarskiego powinno być poprzedzone przedstawieniem jej wszystkich za i przeciw. Patologiczne zrosty, często powstające po takiej operacji, mogą być później przyczyną dyskomfortu życia codziennego, ale też komplikacji przy kolejnym cesarskim cięciu.
Zrosty różnią się postacią - od cienkich i prawie przezroczystych do grubych, gęstych i nieprzezroczystych. U kobiet z endometriozą mogą one przytwierdzać jajnik do bocznej ściany miednicy lub rozciągać się między pęcherzem moczowym a macicą. Endometrioza może wywoływać miejscowe stany zapalne, które są kluczowym czynnikiem powstawania zrostów. W niektórych przypadkach, zrosty mogą rozwinąć się do tego stopnia, że powodują zjawisko tak zwanego „unieruchomienia" macicy.
Zrostom i komplikacjom, jakie powstają w ich wyniku można jednak zapobiec. Na rynku pojawiły się preparaty zapobiegające powstawaniu zrostów pooperacyjnych, np. Hyalobarrier Gel. To kwas hialuronowy w postaci gęstego, lepkiego żelu. Kwas hialuronowy to jeden z głównych składników ludzkiej tkanki łącznej oraz nabłonkowej i międzybłonkowej. Dzięki wysokiej lepkości żel idealnie przylega do powierzchni tkanek i ścian jamy brzusznej, tworząc barierę oddzielającą tkanki podczas fazy regeneracji po zabiegu chirurgicznym.
Jest wskazany do zapobiegania tworzeniu się zrostów pooperacyjnych lub do zmniejszania ich liczby i ciężkości po zabiegach operacyjnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Pozostaje w miejscu aplikacji 7 dni, dając w tym czasie maksimum ochrony przeciwzrostowej w czasie krytycznym, kiedy może dojść do ich powstania, czyli w ciągu 3-5 dni. Żel jest całkowicie wchłaniany i degradowany naturalną drogą w ciągu 4 tygodni po zastosowaniu.
Hyalobarrier Gel uzyskał pozytywną opinię oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jako preparat o wysokim bezpieczeństwie stosowania i najlepiej udokumentowanej skuteczności zapobiegania powstawaniu zrostów.
Profilaktyka powstawania zrostów jest zalecana kobietom w wieku reprodukcyjnym, które planują jeszcze posiadanie potomstwa. Do zabiegów szczególnego ryzyka powstawania zrostów należą:
- zabiegi usuwania torbieli
- zabiegi dotyczące usuwania endometriozy
- zabiegi przeprowadzane na jajowodach
- usuwanie mięśniaków, szczególnie na ścianie tylnej
- adhezjoliza wcześniej powstałych zrostów
- operacje histeroskopowe u kobiet planujących posiadanie potomstwa
Zastosowanie żelu zapobiegającego powstawaniu jest wskazane także u pacjentek, u których w kolejnej laparotomii stwierdzono trudności z otwarciem powłok i dostępem do pola operacyjnego. Może to ułatwić kolejne operacje u takich kobiet.
Warto przed planowaną operacją, po konsultacji z lekarzem, zaopatrzyć się w preparat, aby uniknąć ryzyka wystąpienia zrostów pooperacyjnych.
RECTUS PR

piątek, 3 czerwca 2011

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha i towarzyszący temu ból, przez wiele osób jest uważany za najbardziej dokuczliwy. Ból ucha może skutecznie unieruchomić nawet największego twardziela, dlatego aby z nim wygrać najpierw należy zrozumieć jak powstaje.
Zatkana trąbka Eustachiusza (łącząca tylną część gardła z uchem środkowym) to najczęstszy powód bólu ucha u dzieci i dorosłych. Sprzyja temu przeziębienie, infekcja zatok bocznych nosa lub alergia. Ból ucha może być łagodny, silny, piekący, pulsujący, kłujący lub tępy.
Mechanizm wywołujący ból ucha
Dzień: głowa pozostaje w pozycji pionowej, wydzielina z trąbek Eustachiusza swobodnie spływa do gardła; w dzień jesz i pijesz, wykonując ruch połykania i żucia, co łączy się z kurczeniem mięśni wokół tych przewodów, otwieraniem ich ujść i w konsekwencji przechodzeniem powietrza do ucha środkowego
Noc: podczas snu jest inaczej - zostaje przerwany naturalny odpływ wydzieliny, ruch połykania jest rzadszy i do ucha środkowego dochodzi mniej powietrza; znajdująca się tam ilość zostaje stopniowo wchłonięta - powstałe podciśnienie prowadzi do wciągania do wewnątrz błony bębenkowej i w środku nocy budzi okropny ból ucha
Najczęstsze przyczyny bólu ucha
- ostre zapalenie ucha środkowego: ból nie zwiększa się podczas pociągania za małżowinę; może wystąpić wyciek z ucha, gorączka i głuchota chorego ucha
- zakażenie kanału słuchowego: ból ucha nasila się podczas pociągania za małżowinę; często pojawia się wyciek z ucha i niewielkie upośledzenie słuchu
- czyrak kanału słuchowego:  silny ból, który rośnie ciągnąc za małżowinę; może pojawić się wydzielina
- uraz i ciało obce (np. woskowina): ból podczas pociągania za małżowinę; głuchota, czasami wyciek; popularny problem u małych dzieci i u osób stosujących waciki do uszu
- choroby gardła:  ból nasila się podczas przełykania; obrzmienie podżuchwowych węzłów chłonnych; najczęstsze przyczyny: zapalenie migdałków, zapalenie gardła lub ropień około migdałkowy
- zmiany ciśnienia atmosferycznego podczas lotu lub głębokiego nurkowania 
Inne przyczyny bólu ucha:  nieprawidłowości stawu żuchwowego, ropień około zębowy, wklinowany ząb trzonowy, wyprysk lub łojotokowe zapalenie skóry kanału usznego, ból nerwu czaszkowego (neuralgia nerwu trójdzielnego), zapalenie stawów kręgosłupa szyjnego, łagodny guzek produkujący woskowinę (perlak), rak, pęknięta błona bębenkowa, włos w przewodzie słuchowym, zjawisko bólu z odniesienia lub bólu rzutowanego, czyli ból, którego źródło tkwi w innym miejscu np. boli ucho a chore są zęby, migdałki, gardło, język czy szczęki.
Każdy ból ucha to bezwzględny powód wizyty u lekarza, jednak niebywała bolesność tego schorzenia skłania do poznania skutecznych sposobów łagodzenia bólu:
Lepiej siedzieć niż leżeć - już po kilku minutach przebywania w pozycji wyprostowanej zmniejsza się obrzęk i zaczyna odpływać wydzielina z trąbek Eustachiusza. W nocy należy wyżej ułożyć głowę.
Ogrzewanie bolącego ucha elektryczną suszarką do włosów - w odległości 45-60cm kieruj strumień ciepłego powietrza w stronę ucha.
Samodzielna diagnoza - zapalenie ucha zewnętrznego (np. ucho pływaka) czy środkowego (najczęściej wynik zakażenia)? Złap małżowinę uszną i spróbuj ją poruszać - jeśli ból się nasila chodzi o zewnętrzne zakażenie.
Olejek o temperaturze ciała. Do naczynia z wodą włóż buteleczkę z olejkiem dla dzieci lub innym olejem mineralnym. Gdy nabierze on właściwej temperatury (kontroluj termometrem), zakropl bolące ucho jedną lub dwoma kroplami - to powinno złagodzić ból. Uwaga! Zabieg jest zakazany, gdy istnieje podejrzenie pęknięcia lub przebicia błony bębenkowej.
Żucie gumy lub ssanie cukierka to znany i sprawdzony sposób udrażniania uszu podczas lotu, ale może pomóc także w nocy podczas napadu bólu - żucie uruchamia mięśnie żuchwy i wspomaga otwarcie ujść trąbek Eustachiusza.
Ziewanie. W tym odruchu napinają się mięśnie regulujące otwieranie trąbek Eustachiusza skuteczniej niż przy poprzednim sposobie.
Zatkaj nos, gdy ból uszu pojawia się podczas lotu na dużej wysokości. Nabierz powietrza do ust i wykorzystując mięśnie policzków i gardła, spróbuj podnieść ciśnienie w gardle, tak jakbyś próbował/a pokonać opór palców zaciskających nos. Odgłos puknięcia to znak, że doszło do wyrównania ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.
Nie śpij w czasie lądowania (obniżania wysokości), ponieważ we śnie ruchy połykowe występują rzadziej i u osoby śpiącej podczas schodzenia samolotu w dół dochodzi do naruszenia równowagi ciśnień między uchem a ciśnieniem zewnętrznym, co wywołuje ból.
Leki obkurczające błony śluzowe np. ksylometazolina. Zmniejszają obrzęk błon śluzowych noso-gardła umożliwiając otwarcie ujść gardłowych trąbek słuchowych. Najlepiej zakraplać nos godzinę przed lądowaniem lub przed snem, gdy nos jest zatkany.
Luźne nurkowanie. Nie wolno korzystać z bardzo szczelnych zatyczek do uszu i kombinezonów do nurkowania z kapturem ściśle przylegającym do głowy - utrudnia to wyrównanie ciśnienia na niskiej głębokości.
Uważaj na ból. Jeśli nic nie pomaga, lepiej zrezygnuj z podróży samolotem lub z nurkowania.
Leki przeciwbólowe tj. aspiryna (nie dla dzieci!), paracetamol oraz ibuprofen to dobry sposób na złagodzenie bólu przed wizytą u lekarza.
Skuteczna natura na zatkane uszy. Pierwszy raz zastosowałem ten sposób ponad roku temu, gdy dopadł mnie ból ucha i reszta komplikacji. Lekarz zabronił mi używania wacików i przepisał jakiś olejek do zakraplania. Pomogło - ale jak teraz wyczyścić ten bajzel? ;) Poszukałem i znalazłem - chińskie świece do uszu - przetestowałem i... szczerze polecam. Dodam, że sprawa działa się w Anglii - tam były chińskie, w Polsce znalazłem to samo cudo, ale są indiańskie :) Leczenie jest przyjemne i polega na zasadzie działania komina - nie jest to zwykła świeczka, lecz nasiąknięty parafiną materiał zwinięty w rulonik z jednej strony wężej niż z drugiej. Węższą stronę wkłada się do ucha i zapala drugą stronę świecy. Palący się ogień potrzebuje tlenu, który zasysa z dołu świeczki włożonej do ucha - dzięki temu ucho zostaje delikatnie wyczyszczone z nadmiaru wydzieliny.


Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Zapalenie ucha

Kaszel, zapalenie i ból gardła - domowe sposoby leczenia

Najczęściej jest pierwszym objawem grypy lub przeziębienia jednak bywa również samodzielnym schorzeniem wywołanym wirusem lub bakterią. Czasem to tylko podrażnienie spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu lub np. zbyt energicznym dopingiem ulubionej drużyny.
Bez względu na przyczynę drapanie w gardle i suchy, niewykrztuśny kaszel to prawdziwe tortury. Metod łagodzenia dolegliwości jest sporo, oto one:
Płukanie gardła pomaga złagodzić ból podczas przełykania. Jednak jeśli towarzyszy temu chrypka lub kaszel to znak, że infekcja zaatakowała krtań i struny głosowe - wówczas należy zastosować inhalację. Roztwory do płukania gardła: 
- woda z solą - 1 łyżeczka soli kuchennej na szklankę wody - taki roztwór naśladuje naturalne płyny ustrojowe: 0,9% roztwór chlorku sodu nazywany jest roztworem fizjologicznym; woda z solą przynosi efekt łagodzący  
- alkohol - łyżka whisky na szklankę ciepłej wody  
- napar z rumianku - 1 czubata łyżeczka suszonego kwiatu rumianku na szklankę wrzątku; po ostygnięciu płucze sie gardło naparem  
- sok cytrynowy rozcieńczony letnią wodą również przynosi ulgę
- roztwór propolisu - propolan 

Pastylki z zawartością cynku pomagają w typowych objawach przeziębienia i łagodzą ból gardła. Można przyjmować tabletkę glukonianu cynku (23g) co 2 godziny, nie połykać lecz powoli ssać. Nie wolno stosować owej kuracji dłużej niż 7 dni - cynk łączy się z innymi minerałami w organizmie i może spowodować niedobór miedzi lub niedokrwistość.

Pastylki do ssania skutkują przy zakażeniu wirusowym gdyż zawierają pochodne fenolu np. krezol, który zabija większość bakterii na powierzchni błony śluzowej oraz ma lekkie działanie znieczulające. Wybór pastylek do ssania jest bardzo bogaty - zawsze należy zapoznać się z ulotką.

Spray o tej samej zawartości leku co pastylki do ssania ma identyczne działanie lecz o wiele krótsze. 

Nawilżacz pokojowy pomoże przy śnie z otwartymi ustami, który wywołuje wysychanie błon śluzowych i w konsekwencji ból - dzieje się tak ponieważ powietrze omija filtr nosa, który ogrzewa i nawilża powietrze wpadające do gardła i płuc. Domowe układy nawilżające wchodzące w skład systemu grzewczego najczęściej są nie wystarczające dlatego solucją jest dodatkowy model przy-łóżkowy.

Inhalacja parowa jest skuteczna na ból gardła spowodowany suchym powietrzem. Należy wlać wrzątek (mogą być roztwory do płukania gardła lub olejki eteryczne) do umywalki i nachylić głowę przykrytą ręcznikiem nad parującą wodę, następnie przez 5-10 minut trzeba głęboko oddychać przez usta i nos. Zabieg można powtarzać kilka razy w ciągu dnia.

Morskie powietrze pomaga gdyż zawiera jod. Jednak brak możliwości skorzystania z kuracji klimatycznej można zastąpić systematyczną inhalacją nosa i gardła wodą z solą.

Udrożnienie nosa jest potrzebne gdy powoduje oddychanie przez usta. Zalecane są leki obkurczające błony śluzowe w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Są one zupełnie bezpieczne stosowane zgodnie ze wskazówkami a problem ich nadużywania dotyczy osób z sezonowym niedożytem nosa zwykle o podłożu alergicznym co prowadzi do wysuszania i zanikania śluzówki nosa.

Leki przeciwbólowe jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen również złagodzą ból. Aspiryny nie wolno podawać dzieciom do 12 roku życia gdyż powstaje ryzyko wystąpienia zespołu Reya - groźnej choroby neurologicznej!

Mineralna woda niegazowana może okazać się najlepszym wyborem. W chorobach dróg oddechowych trzeba utrzymywać organizm w stanie dobrego nawodnienia a wiele popularnych płynów w czasie dolegliwości jest odradzanych:
- gęste mleczne napoje pokrywając śluzówkę powodują zwiększone wydzielanie śluzu co z kolei prowokuje kaszel drażniący gardło
- sok pomarańczowy nasila stan zapalny
- napoje kofeinowe są moczopędne

Czosnek to jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków i antyseptyków. Zaleca się przyjmowanie olejku czosnkowego  lub zwiększenie ilości czosnku w spożywanych daniach.

Okład na gardło z ciepłego rumianku - 1 łyżka stołowa suszonego kwiatu rumianku na 1-2 szklanki wrzątku.

Witamina C zwiększa zdolność tkanek do zwalczania bakterii, jest pogromcą wolnych rodników, które produkowane są w zmienionej zapalnie tkance. Zaleca się podwojenie dziennej dawki witaminy C - zwykle to 60mg, czyli w czasie trwania choroby 120mg.

Sok cytrynowy z miodem rozcieńczony gorącą herbatą lub wodą najlepiej popijać małymi łyczkami przez cały dzień.

Rosyjska метод - łyżeczka czystego chrzanu, łyżeczka miodu i łyżeczka goździków na szklankę wrzątku; otrzymany płyn można pić małymi łyczkami, stale mieszając lub płukać nim gardło.

Nowa szczoteczka do zębów jest potrzebna na początku choroby i gdy już ustąpi. Na szczoteczce gromadzą się bakterie, które przy drobnym uszkodzeniu dziąsła mogą przenikać do krwi i wywoływać zapalenie. Natomiast gdy choroba ustąpi nowa szczoteczka pomoże zapobiec samozarażeniu. Zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące i trzymanie poza wilgotną łazienką, która sprzyja rozwojowi bakterii.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest częstym powodem porannych bólów gardła. Cofanie drażniących soków żołądkowych do gardła zdarza się podczas snu ale są skuteczne sposoby na zgagę.
 
PORADA LEKARSKA
Nie leczone zapalenie gardła najczęściej spowodowane przez paciorkowce może prowadzić do poważnych powikłań jak zapalenie mięśnia sercowego czy gościec stawowy - choroba reumatyczna. Objawy sugerujące wizytę u lekarza:
- chrypka trwająca ponad 2 tygodnie
- obecność krwi w ślinie
- wysypka
- gorączka powyżej 38stopni
- silny, długotrwały i nawracający ból gardła
- bóle stawów, ból ucha, powiększone węzły chłonne
- trudności w oddychaniu, przełykaniu lub otwieraniu ust

Kaszel i zapalenie gardła, jak wspomniałem na wstępie, to najczęściej objaw grypy lub przeziębienia, które są wynikiem sezonowych zmian klimatycznych i obniżenia odporności. Aby zapobiec tym popularnym dolegliwościom tuż po wakacjach należy rozpocząć dodatkową suplementację odżywkami odpornościowymi (np. LuxVitale) w celu poprawy funkcji układu immunologicznego. Taki zabieg może skutecznie powstrzymać rozwój choroby przez cały sezon jesienno-zimowy.
Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Ból gardła

Na katar - domowe sposoby leczenia

Katar, szczególnie przewlekły, może skutecznie utrudniać codzienne obowiązki. Zatkany nos wywołuje duży dyskomfort i zmusza do oddychania przez usta co wysusza śluzówkę w jamie ustnej i może być przyczyną nowych infekcji.
Aby zrozumieć skąd bierze się tyle płynu w nosie tzw. katar lub nieżyt trzeba poznać funkcję jaką pełni owa wydzielina: w ciągu dnia przez nos dorosłego człowieka przechodzi prawie 9000 litrów powietrza. Nawet najbardziej zimne i suche powietrze musi podczas wędrówki przez górne drogi oddechowe (20cm) zostać ogrzane do 37C i całkowicie nawilżone. Nie wystarczające ogrzanie lub nawilżenie uszkadza tkankę płuc. Skuteczność nawilżenia zależy m.in. od pracy gruczołów błony śluzowej nosa i zatok przynosowych - dziennie muszą one wyprodukować około 2 litrów wydzieliny.
W zwykłych warunkach śluz spływa przez tylne nozdrza do gardła i jego nadmiar jest usuwany przez rzęski śluzówki gardła i górnych dróg oddechowych. Dzięki nim w nosie i gardle nie pozostają drobiny ciał obcych. Jednak najczęściej zimą, śluz wysycha i staje się lepki, co spowalnia ruch rzęsek (wirusy mogą je unieruchomić). Gdy ruch rzęsek ustaje, wydzielina zaczyna gromadzić się wokół tylnych ujść nosowych, na tylnej ścianie gardła. Wraz ze zwiększoną gęstością wydzieliny, pojawia się wrażenie jej zalegania.

Oto rady ekspertów jak rozrzedzić gęsty śluz i zmniejszyć jego ilość nie wysuszając górnych dróg oddechowych:

Regularne smarkanie - wydmuchiwanie nosa zmniejsza ilość wydzieliny jednak nie należy przesadzać - nie wolno umieszczać np. wacików w nosie aby wchłaniały nadmiar wydzieliny.

Płukanie nosa wodą z solą przy pomocy gumowej gruszki. 0,5 łyżeczki soli należy rozpuścić w szklance ciepłej wody - nadciśnieniowcy powinni użyć 1/3 łyżeczki soli. Następnie gruszką nabiera się roztwór a jej końcówkę umieszcza się w nozdrzu. Teraz należy odchylić głowę do tyłu, a gruszkę ustawić pod kątem prostym do twarzy, czyli równolegle do podniebienia. Finalnie trzeba wciągnąć głęboko powietrze, by zassać roztwór do jamy nosa.Na początku zabieg ten może być nieprzyjemny, ale szybko nabiera się wprawy i trzeba powtórzyć go z drugim nozdrzem. Na końcu wydmuchuje się nos by pozbyć się nadmiaru wody. Eksperci zalecają przepłukiwanie nosa 3 razy dziennie, nawet przez 5 dni w razie potrzeby. Zabieg należy przeprowadzać z największą ostrożnością, gdyż nieumiejętne użycie gruszki grozi uszkodzeniem splotu Kiesselbacha i groźnym krwotokiem z nosa.

Płukanie gardła wodą z solą - przygotowanie roztworu jak wyżej. Zabieg ten ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z gardła.

Inhalacja parą wodną lub z dodatkiem olejku eterycznego...
Ostre przyprawy STOP - drażniące dodatki typu ostra papryka czy curry mogą doprowadzić do przewlekłego podrażnienia nosa.

Mleko STOP. Niektórzy dietetycy twierdzą, że przetwory mleczne, z lodami włącznie, pobudzają wydzielanie śluzu. Krowie mleko zawiera dużo cukru zwanego laktozą, który jest dobrą pożywką dla bakterii i pleśni w gardle oraz w przewodzie pokarmowym. Nadmierny wzrost tych drobnoustrojów może osłabiać układ odpornościowy.

Papierosy STOP i unikanie zadymionych pomieszczeń. Dym tytoniowy nasila produkcję wydzieliny utrudniając pracę rzęskom.

Relaks. Stres i napięcie emocjonalne są powiązane z przewlekłymi schorzeniami nosa. Zadanie utrzymywania w zdrowiu śluzówki nosa kontroluje układ przywspółczulny, który jest szczególnie podatny na stres różnego rodzaju - bywa, że napięcie nasila produkcję płynu. W tym przypadku pomaga np. progresywna relaksacja mięśni, medytacja lub inne metody antystresowe.

Picie dużej ilości płynów ułatwia rozpuszczenie śluzu zalegającego w gardle. Dobrym sposobem jest herbata z cytryną i miodem lub ciepła woda z cytryną, gdyż dodatkowo łagodzi podrażnienie gardła i kaszel.

Nawilżacz jest szczególnie wskazany zimą, gdy działa centralne ogrzewanie. Jego stosowanie zapobiega wysychaniu śluzówek. Nawilżacz należy wypełniać wodą destylowaną by uniknąć zanieczyszczeń i myć raz w tygodniu wodą z octem by nie dopuścić do rozwoju pleśni.

Nie wolno nadużywać środków obkurczających błonę śluzową tj. krople lub spray do nosa. Ich stosowanie jest skuteczne tylko przez kilka dni w ostrej fazie infekcji a ich nadużycie może wywołać katar tzw. polekowy nieżyt nosa.

Uwaga na żołądek. Kaszel towarzyszący przewlekłemu nieżytowi nosa i ściekaniu wydzieliny do gardła może być objawem choroby żołądka tzw. refluks żołądkowo-przełykowy. Charakteryzuje się on przewlekłym, głównie nocnym kaszlem oraz zgagą.

Uwaga na leki - niektóre nowe specyfiki przeciw nadciśnieniu mogą wywoływać u niektórych osób objawy przypominające przewlekły katar. Przyczyną jest przekrwienie śluzówki nosa wywołane przez te leki.

Stężenie estrogenu ma istotny wpływ na błonę śluzową jamy nosa. Zwiększenie ilości tego hormonu w organizmie może spowodować rozrost śluzówki nosa i wzmożoną produkcję wydzieliny. Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne i cierpiące na przewlekły katar powinny poradzić się ginekologa - może warto zmienić metodę.

Leki antyhistaminowe mogą być pomocne w każdym rodzaju nieżytu nosa ale są najszerzej stosowane w przypadkach o podłożu alergicznym. Antyhistaminki starej generacji w dużej ilości mogą wywołać senność natomiast nowe mają słabsze działanie wysuszające, dlatego według specjalistów skuteczniejsze są środki obkurczające miejscowo lub doustnie.

Jogini radzą wykorzystać mały czajniczek z długim dziobkiem tzw. neti, który służy do płukania przewodów nosowych słoną wodą. Należy wlać do naczynka pół szklanki ciepłej osolonej wody - roztwór powinien mieć smak łez. Trzymając głowę nad umywalką, należy umieścić dziobek w jednym nozdrzu i wlać zawartość neti, płyn powinien wypłynąć przez drugie nozdrze. Zabieg należy powtórzyć z drugim nozdrzem a na koniec energicznie wydmuchać nos.
Wyznawcy jogi regularnie stosują tą metodę zapobiegając zakażeniom zatok bocznych nosa wywołanych głównie przez zatkanie. Wierzą, że usuwanie zaschniętego śluzu z dróg oddechowych wzmaga siły życiowe organizmu.

MEDYCYNA / LECZENIE NATURALNE 
 
dreptanie przed snem w zimnej wodzie do połowy łydek przez 1-3 minuty; po zabiegu rozgrzać stopy i do łóżka; gorące kompresy na twarz, smarować maścią propolisową nasadę nosa, skronie, kark, zakraplać kilkoma kroplami soku z cytryny; kąpiel napotna w 38°C z dodatkiem soli dobra zwłaszcza dla małych dzieci, następnie zawinąć w ręcznik i do łóżka, po 15 minutach natrzeć ciało chłodną wodą (25°C); inhalacje: 8-20 kropli olejku eukaliptusowego albo sosnowego na szklankę wrzątku, inhalacje z ziela macierzanki, rumianku, szałwii, pędów sosny; do picia (2-3 razy) owoc róży (100g), kora wierzby, kwiat lipy (po 50g), kwiat bzu czarnego, słonecznik (po 20g), ziele wiązówki (10g) - 1 łyżeczka na 1 szklankę wrzątku, parzyć 30 minut; wcierać w kręgosłup i plecy oliwkę czosnkową (usmażyć miazgę czosnkową z oliwką w równych proporcjach);
napary z owocu maliny, jeżyny, berberysu
 można także wąchać obrany czosnek, ssać kit pszczeli, pić sok z chrzanu, żuć plaster miodu 

Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Katar

Na przeziębienie - domowe sposoby leczenia Dr Grand

Przeziębienie jest wywoływane przez wirus przenoszony drogą kropelkową, czyli przebywanie w otoczeniu osoby stale kichającej, kaszlącej, wycierającej nos może być przyczyną choroby. 
Najczęstsze scenariusze:
- dzielenie się jedzeniem lub napojem z osobą chorą
- całowanie chorego/chorej
- niedostateczna ochrona przed zimnem
- wychodzenie na dwór z mokrą głową
- przeciągi
Antybiotyki skuteczne przy zakażeniu bakteryjnym okazują się bezużyteczne w walce z wirusem przeziębienia - jedyne lekarstwo to czas i łagodzenie objawów dolegliwości, co prowadzi do skrócenia okresu choroby. Całe szczęście domowe i babcine sposoby leczenia przeziębienia są liczne i skuteczne:

Witamina C oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii powstałych w czasie reakcji zapalnej wywołanej przez wirus. Może skrócić czas trwania przeziębienia z tygodnia do 2-4 dni oraz zmniejszyć o połowę powiązane dolegliwości (kaszel, katar). Należy systematycznie przyjmować 500mg witaminy C 4x dziennie i skonsultować się z lekarzem. Soki owocowe jak pomarańcza, grejpfrut, czarna porzeczka lub napar z gynostemmy królewskiej są lepszym źródłem tej witaminy niż sztuczne pastylki.

Tabletki z cynkiem łagodzą suchość i podrażnienie gardła. Najlepiej kupić pastylki z zawartością miodu lub koncentratu owocowego gdyż sam cynk jest niesmaczny. Przedawkowanie może mieć działanie toksyczne, dlatego należy zapoznać się z załączoną instrukcją lub/i skonsultować się z lekarzem.

Rosół z kury z powodu specyficznego zapachu i smaku zawiera substancje wzmagające wydzielanie śluzu w przewodach nosowych razem, z którym usuwane są zarazki z ustroju.

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis) i Jeżówka (Echinacea) zalecane są na początku choroby; gorzknik pobudza wątrobę do zwalczania infekcji, dobrze wpływa na błonę śluzową nosa, gardła i jamy ustnej; jeżówka oczyszcza krew i węzły chłonne, pobudza krążenie - do tkanek dociera więcej przeciwciał. Zalecana dawka to 1-2 kapsułki 2x dziennie przez około 2 tygodnie

Czosnek to naturalny antybiotyk, który zabija zarazki i powoduje szybsze wyleczenie. Zalecana dawka to 2-3 kapsułki bezwonnego czosnku 3x dziennie

Herbata z korzeni lukrecji ma działanie znieczulające i łagodzi podrażnione gardło oraz uspokaja kaszel. Należy ją pić codziennie.

Herbata/napar z chmielu lub kozła lekarskiego pomogą spać. Dostępne są gotowe ziołowe mieszanki uspokajające. Aby spotęgować działanie naparu należy dodać do niego łyżeczkę miodu. Zaleca się również wyciąg z liści laurowych lub herbatkę z gynostemmy

Pozytywne nastawienie i wiara w szybki  powrót do zdrowia mobilizuje układ odpornościowy organizmu. Zalecana jest terapia przez wizualizację - po wprowadzeniu w stan głębokiego relaksu należy sobie wyobrazić np. biały wir powietrzny oczyszczający nos lub armię mikroskopijnych żyjątek dezynfekujących zakażony obszar :)

Odpoczynek wspomaga leczenie - im go więcej tym szybciej minie choroba i uniknie się powikłań jak zapalenie oskrzeli czy płuc.

Życie towarzyskie stop! Nadmierna aktywność osłabia układ immunologiczny i choroba się przedłuża dodatkowo chory stwarza ryzyko zarażenia innych!

Ciepłe ubranie zapobiega utracie energii przez organizm, który potrzebuje jej do zwalczenia wirusa.

Lekkie ćwiczenia poprawiają krążenie, które aktywizuje przeciwciała zwalczające infekcję np. spacer lub intensywne 15minutowe ćwiczenia w domu.

Należy pić dużo płynów: 1,5-2litrów wody, soku, herbaty lub innych czystych płynów. Zapobiega to odwodnieniu towarzyszącemu chorobie.

Papierosy stop! Osoba przeziębiona nie powinna palić gdyż dym tytoniowy zaostrza stan zapalny gardła. Palenie wpływa też niekorzystnie na aktywność rzęsek odpowiedzialnych za usuwanie bakterii z płuc, tchawicy i gardła.

Płukanie gardła roztworem soli - łyżeczka soli na szklankę wody. Więcej w artykule ból gardła 

Pół szklanki wina przed snem pomoże na zatkany nos. Więcej w artykule zatoki

Gorący prysznic lub inhalacja łagodzą katar i ból gardła gdyż nawilżają wysuszoną błonę śluzową.

Wazelina wprowadzona do nosa łagodzi ból wywołany częstym wycieraniem kichawy :)

Izolacja pomoże nie zarazić innych; chusteczki higieniczne i częste mycie rąk również

Leki na przeziębienie należy przyjmować tuż przed snem gdyż mogą one wywołać nudności lub senność.
Suplementy odpornościowe przyjmowane tuż po wakacjach przez cały okres jesienno-zimowy to najlepsza metoda profilaktyczna.
Leczenie dzienne powinno polegać na przyjmowaniu leków zwalczających konkretne objawy; dawkowanie zawsze musi być zgodne z dołączoną instrukcją; proponowany zestaw: 
- bóle mięśniowe i gorączka - aspiryna (zakazana poniżej 12 roku życia) lub paracetamol  
- wydzielina z nosa, łzawienie oczu - leki antyhistaminowe wydawane na receptę  
- katar zatykający nos - leki zmniejszające obrzęk - aerozole, krople; należy wybrać te z zawartością fenylpropanolaminy, fenylefryny lub pseudoefedryny  
- kaszel - krople i syropy przeciwkaszlowe z zawartością dekstrometorfanu lub difenhydramina; tabletki do ssania  
- obrzęk dróg oddechowych - maść z mentolem lub kamforą położona na klatkę piersiową i ciepłe łóżko; może wywoływać oczyszczający kaszel, dlatego nie ma sensu stosowania maści przed snem
MEDYCYNA / LECZENIE NATURALNE
Moczenie nóg w gorącej wodzie około 20 minut, następnie opłukać zimną wodą i założyć ciepłe skarpety, pić dużo wody, stosować ćwiczenia ruchowe, mało jeść, przebywać na słońcu; przez 3 dni 3x dziennie przyjmować węgiel drzewny; płukać nos gorącą wodą (około 40°C) z dodatkiem soli (łyżka na szklankę); dla małych dzieci kąpiel na poty około 38°C z dodatkiem soli na 10-15 minut potem nacierać chłodną wodą o temperaturze 25°C i do łóżka; gorącą wodą płukać gardło (4x 10 minut dziennie); spożywać codziennie sałatkę z 7-10 liści nasturcji; pić sok z chrzanu, ssać kit pszczeli, zimne zawijanie łydek, propolis, surówka z buraków
PORADA LEKARSKA 
Lekarz jest niezbędny, jeżeli przeziębieniu towarzyszą poniższe objawy:
ponad 38stopniC gorączki przez ponad 3 godziny; dzieci z wysoką gorączką powinny być zbadane przez lekarza w ciągu doby!
- duszność - krótki oddech
- ostry ból ucha, zatok lub w klatce piersiowej
- obrzmiałe migdałki
- odkrztuszanie zabarwionej wydzieliny
- trudności przy przełykaniu
- utrata apetytu
- świst przy oddychaniu


Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Przeziębienie

Grypa - leczenie i profilaktyka grypy

Wirus grypy określa się mianem potwora o tysiącu twarzy. Wyróżnia się tylko 3 podstawowe odmiany - grypa A, B i C - jednak owy wirus wykazuje nieograniczoną zdolność do mutacji. Ostatnim potwierdzeniem tego zjawiska była pandemia świńskiej grypy.
Choć przebycie zakażenia jednym szczepem pozostawia odporność na tę właśnie odmianę wirusa, jego zmutowane pokolenie może zaatakować w przyszłym roku a nawet po kilku miesiącach.
Oto pomocne rady:
Pozostanie w domu. Grypa jest bardzo zakaźną chorobą dlatego pracujący i uczący się powinni zostać w domu jeszcze 1 dzień po spadku temperatury aby uniknąć zarażenia innych.

Odpoczynek jest niezbędny w celu skierowania całej energii organizmu na zwalczenie choroby. Aktywność fizyczna może doprowadzić do powikłań.

Dużo płynów. Najlepiej pić soki owocowe i gęste zupy jarzynowe. Zaleca się rozcieńczanie soków z wodą w proporcji 1:1 - pewna ilość cukrów dostarcza niezbędnych węglowodanów ale ich nadmiar może wywołać biegunkę. Natomiast słodzone napoje gazowane należy odstawić przed wypiciem, gdyż zawarty w nich gaz może być powodem nudności.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: aspiryna (nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia!), paracetamol, ibuprofen obniżają gorączkę oraz łagodzą ból głowy i bóle mięśniowe.

Rozsądek. Nigdy nie wolno stosować leków na własną rękę i należy pamiętać, że okresowe ustąpienie objawów może wzbudzić złudne poczucie, że choroba ustępuje. Zbyt wczesny powrót do rutynowych zajęć może wywołać infekcje i komplikacje.

Woda z solą pomoże złagodzić ból gardła (1 łyżeczka soli na 0,5 litra). Płukanie można powtarzać dowolnie często. Więcej porad na ból gardła

Ssanie cukierków lub pastylek poprawia wilgotność gardła i zmniejsza ból.

Nawilżanie powietrza w pokoju chorego pomaga przy kaszlu, bólu gardła i wysuszonym nosie.

Smarowanie podrażnionego chusteczkami nosa kremem łagodzi bolesne otarcia.

Poduszka elektryczna ogrzewając mięśnie łagodzi ich ból.

Moczenie stóp w gorącej wodzie podobnie pomaga.

Wietrzenie pokoju. Gdy wystąpią dreszcze pomaga ciepła, przylegająca do ciała pościel.

Nacieranie ciała maścią rozgrzewającą lub maścią z zawartością olejków eterycznych, które parując inhalują i przyspieszają oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiaru śluzu oraz zawartych w nim patogennych drobnoustrojów.

Lekka i zdrowa dieta. Potrawy nie powinny być ostro przyprawione i o dużej zawartości skrobi. Idealne są suche tosty a poza tym banany, sok jabłkowy, twarożek, gotowany ryż i płatki oraz pieczone ziemniaki popijane jogurtem.

PROFILAKTYKA - JAK UNIKNĄĆ GRYPY?
Każdego roku o zasięgu choroby decyduje indywidualna odporność i dominujący szczep wirusa. Jednak jest kilka sposobów aby zmniejszyć podatność na zarażenie.

Szczepienia przeciwgrypowe to najlepsza metoda uchronienia się przed chorobą. Idealny czas to jesień lub wczesna wiosna. Szczególnie zalecane są ludziom starszym, cierpiącym na przewlekłe choroby serca i płuc oraz większości personelu medycznego. Jeśli szczepienie nie uchroni przed infekcją to znacznie osłabi przebieg choroby. Szczepionka zaczyna działać po 2 tygodniach.

Unikanie dużych skupisk ludzi w zamkniętych przestrzeniach jak kino, teatr czy domy towarowe. Należy trzymać się z dala od osób kichających lub kaszlących. Wirus lubi wilgoć i chłód dlatego długotrwałe przebywanie w wilgotnym i chłodnym powietrzu obniża odporność organizmu i zwiększa ryzyko infekcji.

Używki stop! Papierosy, alkohol i narkotyki również obniżają odporność. Zwłaszcza dym (tytoniowy lub inny) uszkadza drogi oddechowe i czyni je podatnymi na zakażenie.

Unikanie bliskich kontaktów z chorym, który powinien przebywać w oddzielnym, często wietrzonym pokoju.

Oszczędzanie sił pomoże skupić energie organizmu na obronie przed potencjalną chorobą. Sezon grypowy to najgorsza pora na ciężkie prace domowe jak malowanie, generalne sprzątanie czy remont.

RÓŻNICE MIĘDZY GRYPĄ A PRZEZIĘBIENIEM
Owe choroby cechuje duże podobieństwo zarówno objawów jak i sposobów leczenia. Jednak wywołują je zupełnie inne drobnoustroje. Najostrzejsza faza przeziębienia może trwać dłużej, za to grypa charakteryzuje się bardziej nasilonymi objawami ogólnymi.
- gorączka - typowa dla grypy, rzadkość podczas przeziębienia
- ból głowy - typowy dla grypy, rzadkość podczas przeziębienia
- bóle mięśniowe - nasilone dla grypy, lżejsze podczas przeziębienia
- zmęczenie - nawet 2-3 tygodnie dla grypy, o wiele krócej i łagodniej podczas przeziębienia
- cieknący nos - czasami objaw grypy, typowy podczas przeziębienia
- ból gardła - czasami objaw grypy, często podczas przeziębienia
- kaszel - silny podczas grypy, przy przeziębieniu suchy i niezbyt nasilony

PORADA LEKARSKA
Nawet dzisiaj grypa może być chorobą śmiertelną, na co najlepszym dowodem był i jest problem z ptasią oraz świńską grypą. Epidemia tzw. hiszpanki z 1918 roku zabiła na całym świecie 20 mln ludzi. Kontakt lekarski jest niezwłoczny gdy występują:

- trudności z mówieniem
- bóle w klatce piersiowej
- problemy z oddychaniem
- żółty lub zielony śluz po odkrztuszeniu

Wymioty podczas grypy mogą doprowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci i osób starszych. Natomiast ból brzucha może być objawem innej choroby więc jeśli wymioty lub bolący brzuch nie ustąpią w ciągu jednego dnia trzeba wezwać lekarza!

MEDYCYNA / LECZENIE NATURALNE

przyjmować zioła napotne, nałożyć szorstki sweter na gołe ciało i do łóżka, propolis (2x15 kropli), nacieranie ciała maścią kamforową, surówka z buraków; spożywać codziennie sałatkę z 7-10 liści nasturcji (jest dobrym antybiotykiem, podobnie jak nalewka z pokrzywy lub kiszony czosnek); napar z omanu, arcydzięgla lub korzenia łopianu;
pić soki z dyni, chrzanu, napary z lipy i bzu czarnego, masować stopy, na szyję i dekolt okłady z rozwałkowanych liści świeżej kapusty; herbata z czarnej porzeczki i maliny; sok: marchew 50%, burak 25%, seler 25%, rozcieńczyć 1:1 wodą, żuć ziarna anyżu; zimne zawijanie łydek kilka razy dziennie (zimny ręcznik, suchy koc) na 45 minut (wodolecznictwo), ssać surową cebulę


SKARBY NATURY NA GRYPĘ
LUX VITALE, (Colostrum), najlepszy suplement odpornościowy

Gynostemma królewska wzmacnia i stymuluje czynności życiowe

Ostropest plamisty naturalnie oczyszcza organizm z toksyn

Herbaty zdrowotne z KrainaHerbaty.pl
Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Grypa

Oparzenia słoneczne - domowe leczenie poparzenia

Mimo popularności kremów z filtrem wielu ludzi zapomina o ich stosowaniu. W tych przykrych okolicznościach pomogą następujące porady ekspertów:
Profilaktyka. Wielu lekarzy doradza aspirynę w dawce 650mg wkrótce po ekspozycji na słońce. Następnie przyjmuje się ją co 4 godziny, aż do łącznej liczby 6 dawek. Większość dorosłych dobrze toleruje dawki do 4-6g na dobę.

Po oparzeniu słonecznym występuje stan zapalny skóry. Można ją chłodzić kompresami zwilżonymi jednym z wymienionych niżej roztworów. Chłodzenie przyspiesza skierowanie na oparzoną skórę zimnego nadmuchu z suszarki do włosów lub wentylatora.

- okłady z zimnej wody, można wrzucić kilka kostek lodu; okład trzeba zmieniać co kilka minut bo szybko się ogrzewa; zabieg powtarza się kilkakrotnie w ciągu dnia przez 10-15 minut

- okłady z lodu; kostki lodu (lub torebkę mrożonki) owija się w wilgotną, czystą szmatkę i przykłada do oparzenia

- kompresy z zsiadłego mleka; białko mleka ma doskonałe działanie łagodzące; kubek mleka miesza się z 4 kubkami wody, do roztworu dodaje się kilka kostek lodu; kompres pozostawia się na 15-20 minut i nakłada co 2-4 godziny

- octan glinu; przy silnym swędzeniu należy zastosować antyseptyczny puder lub płyn Burowa (można go kupić w aptece) z wodą; octan glinu, zawarty w obu tych preparatach, zapobiega wysychaniu skóry i zmniejsza świąd; przed użyciem wymienionych środków należy uważnie przeczytać instrukcję

- płatki owsiane; suche płatki zawija się w kawałek gęstego płótna lub gazy i moczy w zimnej wodzie; same płatki się wyrzuca, a wodą nasącza kompresy, następnie przykłada się je na oparzone miejsce co 2-4 godziny

- napar z oczaru wirginijskiego; podobnie przygotowuje się okłady z tego naparu; ich stosowanie przynosi doraźną ulgę; gdy powierzchnia oparzenia jest niewielka, można w naparze moczyć waciki i delikatnie smarować oparzenie

- kąpiel z płynem łagodzącym; jest wygodna szczególnie przy rozległej powierzchni oparzenia; po kąpieli należy starannie osuszyć skórę ręcznikiem ale nie wycierać!

- ocet; do wanny chłodnej wody można dolać filiżankę białego octu lub wrzucić garść sody oczyszczonej

- preparat z mąki owsianej; przy oparzeniach słonecznych dużej powierzchni ciała zaleca się korzystanie z preparatu z mączki owsianej (pół filiżanki na wannę chłodnej wody); oparzoną część ciała należy moczyć w kąpieli przez 15-20 minut

- wodorowęglan sodu; dodaj go do letniej wody a po kąpieli nie używaj ręcznika - roztwór musi wyschnąć na skórze
- olejek rumianku rzymskiego; kompresy z olejkiem nakłada się na zmienioną skórę lub kąpiel z dodatkiem olejku...Olejek Rumianku Rzymskiego

Ostrożnie z mydłem, które może wysuszać i podrażniać oparzoną skórę. Najlepiej używać jak najłagodniejszy gatunek i dobrze spłukać skórę po namydleniu. Nie wolno moczyć oparzeń w mydlinach oraz stosować pieniących się płynów do kąpieli.

Nawilżanie skóry. Kompresy przynoszą ulgę i okresowo łagodzą dolegliwości. Mogą jednak wysuszyć skórę, dlatego trzeba natychmiast posmarować chore miejsca cienką warstwą olejku kąpielowego, a następnie delikatnie wklepać w skórę krem nawilżający, np. zawierający eucerynę. Można też stosować chłodzące kremy z dodatkiem mentolu lub oliwkę ozonowaną... OZONELLA

Chłodny krem. Oziębienie kremu nawilżającego przed użyciem przynosi dodatkową ulgę. Zaleca się preparaty z zawartością zielonej glinki...Maseczka Glinka Zielona

Hydrokortyzon. Czasem trzeba użyć maści z hydrokortyzonem. Podrażnienie i stan zapalny skóry łagodzą stosowane miejscowo płyny, aerozole lub maści zawierające 0,5% hydrokortyzonu.

Sok z aloesu. Warto wykorzystać przeciwzapalne i łagodzące działanie aloesu. Znany jest proces przyspieszonego gojenia się ran pod wpływem aloesu. Trzeba oderwać listki tej rośliny i posmarować ranę wypływającym z nich sokiem lub zastosować gotowy sok. Jednak przed zabiegiem należy sprawdzić, czy nie wystąpi uczulenie. sok z aloesu 500 ml

Obrona przed infekcją. W przypadku zakażenia lub tylko zagrożenia infekcją oparzonego obszaru skóry wskazana jest maść z antybiotykiem, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Znieczulenie miejscowe. Najlepsze są preparaty zawierające benzokainę, alkohol benzylowy, lidokainę lub chlorowodorek difenhydraminy - w Polsce najczęściej na recepte.

Aerozole. Są łatwiejsze w użyciu niż kremy i maści, jednak nie wolno rozpylać ich w okolicy twarzy. Przy oparzeniach twarzy lek nakłada się na płatek gazy lub waty i wciera w skórę ze szczególną ostrożnoscią w okolicach oczu!

Dużo płynów. Lekarze radzą aby jak najwięcej pić, gdyż ogranizm musi bronić się przed bezpośrednim skutkiem oparzenia, czyli wysuszeniem.

Właściwa dieta. Zaleca się lekką oraz bogatą w składniki mineralne dietę.

Nogi do góry. Oparzeniom kończyn dolnych towarzyszą zwykle obrzęki stóp. Wówczas trzeba układać je powyżej poziomu serca - przynosi to wyraźną ulgę.

Wypoczynek. Aby leżenie (spanie) nie stało się torturą, można spróbować posypać pościel cieniutką warstwą talku. Ulgę może też przynieść wodne łóżko lub materac.

Pęcherze świadczą o poważnym oparzeniu. Jeśli są dokuczliwe a występują tylko na małym obszarze, można je przekłuć wysterylizowaną igłą. Nie wolno jednak zdzierać odwarstwionego naskórka, gdyż grozi to zakażeniem i bólem z powodu odkrycia zakończeń nerwowych. Pęcherz nakłuwa się u podstawy i ostrożnie uciska tak, by wypłynęła jego zawartość. W ciągu pierwszej doby taki zabieg powtarza się trzykrotnie, potem pęcherz powinien zaschnąć.

Uwaga na śnieg i lód. Trzeba też pamiętać o szczególnej ostrożności w warunkach zimowych. Promienie słoneczne odbite od lodu lub śniegu mogą spowodować poważne oparzenia. Odkryte fragmenty skóry należy koniecznie chronić kremem z filtrem przeciwsłonecznym a podczas wspinaczki po śniegu lub lodzie trzeba mieć zamknięte usta aby uniknąć poparzenia jamy ustnej!

Artykuły spożywcze. Ulgę w oparzeniach może przynieść wiele produktów powszechnie stosowanych w kuchni:
- zielona sałata; liście sałaty zagotuj w wodzie a uzyskany wywar ostudź w lodówce, następnie nasączonym wacikiem oklep oparzoną skórę
- cienkie płatki warzyw lub owoców; przyłóż plasterek surowego ogórka, jabłka lub ziemniaka, w ten sposób ochładza się zmienioną powierzchnie skóry i łagodzi stan zapalny
- mąka kukurydziana; nałóż papkę z mąki kukurydzianej bezpośrednio na obszar oparzenia
- herbata; przyłóż kompresy z herbaty na obrzmiałe, piekące powieki  herbaciarnia online
- jogurt; naturalny jogurt ma działanie ochładzające i łagodzące
 
Podstawowe zasady bezpieczeństwa: 
- krem z filtrem przeciwsłonecznym należy nakładać na pół godziny przed wyjściem na słońce, nawet przy zachmurzonym niebie, gdyż szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe może przenikać przez chmury; szczególnie narażone są: wargi, uszy, kark i dłonie; po kąpieli lub przy obfitym poceniu krem nakłada się powtórnie
- unikaj słońca w godzinach 11-16, gdyż wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze
- jeśli koniecznie chcesz zdobyć brązową opaleniznę staraj się robić to stopniowo; zacznij od 15 minut i każdego następnego dnia wydłużaj ekspozycje o 5 minut

OPINIA LEKARSKA 
Poważne oparzenia słoneczne mogą wywoływać objawy ogólne i wówczas konsultacja lekarska jest niezbędna! Charakteryzują je nudności, dreszcze, gorączka, omdlenia, powstają rozległe pęcherze, stwierdza się ogólne osłabienie, pojawiają się obszary purpurowego przebarwienia skóry lub dokuczliwy świąd. Powiększanie się obszaru zapalenia może świadczyć o zainfekowaniu oparzenia.
 
LEKI, MYDŁA I KOSMETYKI A NADWRAŻLIWOŚĆ NA SŁOŃCE 
Jedno powoduje drugie! Taką reakcję obserwuje się po niektórych antybiotykach, środkach uspokajających oraz lekach przeciwgrzybicznych. Czasami jest wywołana przez pigułki antykoncepcyjne, leki moczopędne, leki przeciwcukrzycowe, a nawet kremy z filtrem słonecznym zawierające PABA (kwas paraamidobenzoesowy). Należy zapytać lekarza czy leki, które przyjmujesz nie wywołują zwiększonej wrażliwości na promienie słoneczne. Niekorzystne reakcje są czasami powodowane przez naturalne substancje pokarmowe np. sok z limonek.

PRODUKT NATURALNY WSPOMAGAJĄCY LECZENIE OPARZENIA
- LUX VITALE, (Colostrum), najlepszy suplement odpornościowy

...ORAZ LEKI TRADYCYJNE
- Alantan
- Bepanthen
- Linomag
- Oceanic Oillan, emulsja natłuszczająca do kąpieli
- Oilatum, emulsja do kąpieli leczniczych
- Tormentiol
Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Oparzenia słoneczne

Choroba lokomocyjna (morska, powietrzna) - zapobieganie dolegliwości...

Choroba lokomocyjna (np. jazda samochodem) ma swoje odmiany czyli chorobę morską (doświadczają jej nawet zaprawieni w morskich wyprawach żeglarze) oraz chorobę powietrzną, która objawia się podczas lotu samolotem lub podróży kolejką górską.
Podstawowy objaw to nasilające się mdłości, zawroty głowy, złe samopoczucie.
Chorobę lokomocyjną wywołują błędne informacje, wysyłane przez zmysły do mózgu. By organizm mógł zachować stan równowagi, nasze narządy zmysłów zbierają ze środowiska zewnętrznego informacje i przesyłają je do ucha wewnętrznego, które zestawia je i przesyła do mózgu. Gdy układ zachowania równowagi wykrywa niezgodność między bodźcami docierającymi do ucha wewnętrznego a wrażeniami wzrokowymi, wówczas pojawiają się objawy choroby lokomocyjnej. Zjawisko to nie występuje u każdego, ale jeśli się pojawi, na ogół nie ma wątpliwości, że to choroba lokomocyjna. Występują zawroty głowy, wzmożone pocenie, skóra staje się blada, nudności, a jeśli objawy szybko nie ustąpią, mdłości kończą się wymiotami.
Opanowanie choroby lokomocyjnej jest niezwykle trudne ale są sposoby na jej łagodzenie a czasami nawet powstrzymanie - Ostropest plamisty.

Pozytywne myślenie. Choroba lokomocyjna ma często podłoże psychologiczne. Gdy boisz się wymiotów, zapewne do nich dojdzie. Spróbuj zatem pomyśleć o czymś przyjemnym.

Zostaw chorego komuś innemu. Gdy jeden z pasażerów źle się poczuje, Ty patrząc na niego ze współczuciem, możesz szybko doznać tych samych objawów. Choć brzmi to brutalnie, w takiej sytuacji najlepiej nie zajmować się chorym - w przeciwnym razie będziecie cierpieć razem.

Zapachy. Nieprzyjemne zapachy, np. spalin z silnika, jedzenia przygotowywanego w kambuzie, dymu tytoniowego mogą stać się bodźcem wzbudzającym mdłości.

Tytoń. Zapalenie papierosa na pewno nie pomoże a nasili objawy.

Podróżuj nocą. Zagrożenie nudnościami jest mniejsze, jeśli podróżuje się w nocy, gdyż słabiej niż w dziennym świetle doznaje się wrażeń wzrokowych.

Zrezygnuj z jedzenia, które Ci nie służy. Jeżeli pewne pokarmy zazwyczaj źle na Ciebie działają, to tym bardziej wystrzegaj się ich w podróży - bez względu na to jak apetycznie wyglądają na talerzu!

Świeże powietrze. Nudności można opanować, wdychając głęboko świeże powietrze. W samochodzie wystarczy otwarte okno, na łodzi wyjście na pokład (szczególnie gdy wentylacja pod pokładem nie jest najlepsza) a w samolocie nawiew nad głową.

Ostrożnie z alkoholem. Alkohol, przenikając z krwi do płynu wypełniającego ucho wewnętrzne, zaburza poczucie równowagi. Podczas rejsu lub lotu trzeba pić bardzo ostrożnie.

Sen przed podróżą. Ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej wzrasta, gdy jesteśmy zmęczeni. Dlatego przed wyjazdem trzeba się dobrze wyspać. Podczas jazdy samochodem lub pociągiem krótkie drzemki są bardzo wskazane, choćby dlatego, że na chwilę przerywają dopływ bodźców wzbudzających nudności.

Mniej ruchów głową. Nieustanne poruszanie głową utrudnia właściwe odczytywanie przez mózg bodźców docierających do niego z zewnątrz.

Miejsce z przodu. W samochodzie warto usiąść na przednim siedzeniu i skupić wzrok w punkcie, w którym droga zlewa się z horyzontem.

Nie czytaj! Podczas jazdy samochodem lub rejsu statkiem odradza się czytanie. Ruch sprawia, że litery tekstu zaczynają falować lub skakać, co może być przyczyną szczególnie nieprzyjemnych wrażeń. Jednak jeśli musisz coś czytać w czasie podróży, zastosuj następujące rady:
- głęboko odchyl się na siedzeniu i trzymaj tekst jak najbliżej oczu; nudności powoduje nie samo czytanie, lecz kąt, pod którym patrzysz na tekst; gdy podczas jazdy samochodem próbujesz skupić uwagę na tekście i patrzysz w dół kartki, mimowolnie obserwujesz jednocześnie ruch za szybą samochodu i to właśnie powoduje objawy; gdy trzymasz tekst przed oczami, kąt patrzenia na kartkę i kąt patrzenia na drogę są takie same
- spróbuj trzymać dłonie na wysokości skroni, by nie wyglądać przez okno, lub po prostu usiądź tyłem do szyby

Na statku wybierz odpowiednią kabinę. Najlepsze są kabiny w połowie długości pokładu, gdzie kołysanie wzdłużne i poprzeczne jest najsłabsze. Na małych jednostkach nie ma wielkiego wyboru, ale zawsze dziobowe są lepsze niż rufowe.

Wzrok w jednym punkcie. By wspomóc powrót do równowagi, doradza się skupienie wzroku na jakimś nie poruszającym się punkcie. Siedzenie w huśtającej się łodzi i spoglądanie na horyzont może wzbudzić nudności, gdyż wydaje się, że chwieje się on razem z obserwatorem.

Lek przed podróżą. Jeśli jesteś pewien, że nie ominie Cię choroba lokomocyjna, zażyj profilaktycznie jeden z leków dostępnych bez recepty. Przyjęta parę godzin wcześniej tabletka może zapobiec wystąpieniu zaburzeń. Trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać wskazań na ulotce dołączonej do opakowania.

Czas leczy rany. Ta maksyma dotyczy także choroby lokomocyjnej. Choć póki cierpisz, masz czasem wrażenie, że nadchodzi Twój kres, bądź pewien, że z tego powodu się nie umiera. Wreszcie organizm zaadaptuje się do podróży i ostre reakcję ustąpią. Choć może to potrwać kilka dni, bądź cierpliwy, poprawa musi nadejść.
 
OPINIA LEKARSKA 
Choroba lokomocyjna jest wynikiem zaburzenia funkcji ucha wewnętrznego oraz, według niektórych lekarzy, wiąże się z zaburzeniami wzrokowymi. Przeprowadzono badania, które objęły osoby skarżące się na występowanie nudności podczas czytania w samochodzie (należy do nich około 1/3 całej populacji) oraz przypadki skrajne, czyli ludzi, którzy odczuwali nudności oraz zawroty i bóle głowy przy skupianiu wzroku na dynamicznej akcji (np. podczas meczu koszykówki) czy szybkim przeglądaniu półek w supermarkecie. Problem ten w zasadzie nie ma nic wspólnego z koniecznością noszenia okularów czy w ogóle z ostrością wzroku - to raczej kwestia pewnej nadwrażliwości.
Poprawę przynosi kilka sesji terapeutycznych - dynamiczna terapia adaptacyjna procesu widzenia. Nie polega ona na wzmacnianiu mięśni oka, lecz na wyuczeniu sterowania gałkami ocznymi, co można porównać do nauki jazdy na nartach lub na rowerze. Ludzie zwykle nie zapominają tej umiejętności i dlatego u większości podobne objawy nie powracają przez wiele lat. Doświadczeni specjaliści w zakresie optometrii (optycy o wykształceniu technicznym) potrafią doradzić, gdzie szukać dalszych informacji na ten temat.
 
STARE LUDOWE METODY 
Różne ludowe sposoby zwalczania choroby lokomocyjnej ma nadal wielu zwolenników dlatego warto je wypróbować:

- korzeń imbiru; pierwsi osadnicy stosowali go podczas rejsu przez ocean; choć tradycja ta sięga setek lat, skuteczność imbiru potwierdziły dopiero niedawne testy: stwierdzono, że 2 kapsułki sproszkowanego korzenia imbiru zwalczają chorobe lokomocyjną skuteczniej niż dawka popularnego aviomarinu; imbir prawdopodobnie wchłania kwasy w przewodzie pokarmowym i w ten sposób zwalcza nudności

- oliwki i cytryny; we wczesnym stadium choroby lokomocyjnej, gdy występuje nasilone ślinienie, ślina spływa do żołądka i wzmaga nudności; oliwki produkują związki chemiczne zwane taninami, które wysuszają jamę ustną; w związku z tym, zjedzenie kilku oliwek zapobiega nudnościom - podobne działanie ma ssanie cytryny

- krakersy produkowane są na proszku do pieczenia; nie zmniejszają wydzielania śliny ale mogą wchłaniać nadmiar płynów żołądkowych; ich czynne składniki to dwuwęglan sodu, czyli zwykła soda oczyszczona oraz kwaśny węglan glinu

- syrop z liści coca; syrop z liści krzewu kokainowego przypisywany czasem dzieciom jako środek przeciwwymiotny, można również dodawać do wody mineralnej; podobnie działają gazowane napoje z dodatkiem tego związku

- bransoletki o działaniu akupresurowym; ich działanie ma polegać na uciskaniu przez plastikowe zgrubienie w bransoletce punktu Nei-Kuan, znajdującego się po wewnętrznej stronie nadgarstka; lekarze wschodu utrzymują, że już kilkuminutowe uciskanie owego punktu chroni przed nudnościami
 
- Ostropest plamisty, wyjątkowa roślina o szerokim spektrum działania wykazująca efekt terapeutyczny w leczeniu choroby lokomocyjnej
...oraz leki tradycyjne....
AVIOCAR 24 pastylki, łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej,
Validol, tabletki do ssania
Więcej...Domowe Leczenie Naturalne - Choroba lokomocyjna +

Biegunka w podróży LECZENIE i PROFILAKTYKA

Wyjeżdżając za granicę, masz dużą szansę zachorować na biegunkę. Właściwie każdy ma tylko 50% szans, by uniknąć tej dolegliwości, nawet jeśli przestrzega wszystkich zaleceń wymienionych poniżej. Najczęstszą przyczyną jest bakteria Escherichia coli.
Patogenne szczepy E.coli wywołują biegunkę, wytwarzając toksyny, które hamują wchłanianie wody z jelit. Skutkiem jest nadmiar wody w jelitach, która musi zostać wydalona. Razem z nadmiarem wody usuwane są z jelit bakterie i produkowane przez nie toksyny. Biegunce na ogół nie towarzyszą inne objawy, choć czasem występują gorączka, wzdęcie i ból brzucha.
Biegunkę podróżniczą mogą też wywołać bakterie Shigella i Salmonella, rzadziej zaś rotawirusy i pierwotniaki (Gardia lamblia). Czasami jest też związana ze zmianą diety, zmęczeniem, zmianą stref czasowych i chorobą wysokościową.
Na szczęście biegunka na ogół jest schorzeniem, które samo mija. Organizm potrafi się przed nią bronić. Gdy przyczyną jest E.coli, organizm stara się usunąć ją z jelit. Przez jeden do pięciu dni występują częste płynne stolce. Są sposoby, dzięki którym można zwalczyć biegunkę, powstrzymać jej rozwój oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia.

Uzupełniaj płyny. Dla tego typu biegunki charakterystyczne są wodniste stolce dlatego nie wolno dopuścić do odwodnienia organizmu - należy stale uzupełniać poziom płynów w innym przypadku już po jednym dniu może dojść do odwodnienia.Biegunka zabija na całym świecie corocznie setki tysięcy niemowląt właśnie z powodu odwodnienia.

Nawadnianie doustne. Najprostszym sposobem nawadniania jest picie wody. Nawet bez pewności co do czystości źródła, trzeba ją pić! Innym, lepszym rozwiązaniem jest picie płynów o specjalnym składzie. Wprowadzono je w latach 60-tych. Ich stosowanie pozwala w wielu przypadkach uniknąć skomplikowanego nawadniania dożylnego. Składają się one z wody z dodatkiem cukru (glukozy), soli (chlorku sodu), potasu i wodorowęglanów, co wyrównuje poziom ważnych elektrolitów, a także ułatwia wchłanianie płynu w jelitach. Płyny nawadniające uratowały już życie tysiącom ludzi w krajach Trzeciego Świata.

Koktajl USPHS (Amerykańska Państwowa Służba Zdrowia). Amerykańscy lekarze zalecają koktajl leczniczy o następującym składzie: 200g soku owocowego, 1/2 łyżeczki miodu lub cukru oraz szczypta soli. W drugiej szklance miesza się 200g czystej wody z 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Na przemian popija się z obydwu szklanek, aż do ich opróżnienia.

Pakiet WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca używanie tzw. pakiecików, są one jednak dość kosztowne. Jeśli ma się dokładną wagę, można je samemu przygotować. Mieszanina zawiera: 20g glukozy, 3,5g soli kuchennej, 2,5g sody oczyszczonej i 20g chlorku potasu. Wszystkie te składniki należy rozpuścić w litrze destylowanej wody. Takie zestawy (mają one rożne nazwy) można kupić bez recepty w aptekach i sklepach farmaceutycznych na całym świecie.

Bez przepisu. Jeśli nie możesz sporządzić żadnego ze wspomnianych płynów nawadniających, pij czyste soki owocowe, bezkofeinowe napoje niegazowane lub lekko osłodzoną herbatę. Te same płyny możesz wykorzystać jako uzupełnienie roztworów nawadniających.

Test moczu. Barwa moczu może wskazywać na stopień odwodnienia organizmu - intensywnie żółta oznacza, że szybko trzeba wyrównać poziom płynów.

Dieta płynna i bezmleczna. Zaleca się dietę bezmleczną, należy także unikać pokarmów stałych. Przynajmniej na początku biegunki mogą ją nasilać, a czasem powodować wymioty. W żadnym wypadku nie wolno pić alkoholu. Gdy objawy biegunki ustąpią, można stopniowo przejść do lekkostrawnych pokarmów stałych - banany, tarte jabłka, solone krakersy lub ryż.

Pepto-bismol i inne leki na żołądek. Sole bizmutu stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy mogą się okazać bardzo przydatne, zmniejszając objętość stolca nawet o 60%. Mają one słabe działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. W czasie stosowania soli bizmutu może pojawić się ściemnienie języka i zębów oraz czarny stolec. Jest to niegroźne działanie uboczne. Trzeba też pamiętać, że sztuczne hamowanie biegunki powoduje zaleganie niepożądanych bakterii w jelitach. Leki przeciwbiegunkowe mogą też pochłaniać płyny nawadniające.

Środki przeczyszczające na bazie włókien. Naturalne środki przeczyszczające produkowane na bazie włókien pęczniejących w jelicie, stosowane do zwalczania zaparcia, bywają pomocne również przy biegunce. Niektóre z nich, pochłaniając wodę, tworzą w jelitach rodzaj żelu. Nadmiar wody będzie nadal usuwany z organizmu ale stolec będzie mniej luźny. Środki te mogą zmniejszyć częstość wypróżnień, należą do nich preparaty zawierające estry celulozy (rodzaj syntetycznych włókien), agar, karagen lub błonnik witalny.

Leki zawierające opium (wyciąg z owoców maku lekarskiego). Warto spróbować leków zawierających opium, które szybko przynoszą poprawę. Hamują skurcze i ruchy robaczkowe jelit, co pozostawia czas na wchłonięcie wody i elektrolitów. Leki te są sprzedawane w postaci kropli, tabletek lub zawiesin. Przepisy regulujące w Polsce sprzedaż leków zawierających pochodne są ostrzejsze - tylko na podstawie recepty i zazwyczaj wybrane apteki. Dlatego alternatywą są 2 specyfiki o silnym działaniu zapierającym, przeciwbiegunkowym: Reasec, ewentualnie w połączeniu z atropiną, oraz Loperamid. Warto podkreślić, że polscy i amerykańscy lekarze uważają, że farmakologiczne zatrzymywanie biegunki nie usuwa przyczyn zaburzeń jelitowych. W praktyce alkaloidy opium, do których należy m.in. morfina, są rzadko stosowane jako leki przeciwbiegunkowe. Wynika to z ich działań niepożądanych, które ograniczają to zastosowanie.  
UWAGA! Podobnie jak leki ściągające, mogą one na dłużej zatrzymać w jelitach szkodliwe drobnoustroje.

Antybiotyki i sulfonamidy. W szczególnych wypadkach zaleca się antybiotyki. Wydaje się je tylko na receptę, ale w wielu krajach są powszechnie dostępne. Wiadomo o korzystnym działaniu Sulfametoksazolu (połączony z trimetoprimem nosi w Polsce nazwę Biseptol; nie jest antybiotykiem lecz chemioterapeutykiem, tzw. Sulfonamid) oraz doksycykliny (Vibramycyna). Na ogół pomaga już jedna dawka, po której następuje znaczne zmniejszenie objawów biegunki. Efekt terapeutyczny polega na zniszczeniu całej flory bakteryjnej, z resztą organizm sobie już sam poradzi. Sulfametoksazol i Vibramycynę trzeba jednak dawkować zgodnie z przepisem na opakowaniu, aż do pełnego ustąpienia objawów i przez następne 2 dni, nie krócej jednak niż 5-7 dni. Wskazana jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem tych leków.

Dwa środki stosowane jednocześnie. Szczególnie dokuczliwa biegunka może ustąpić dopiero po równoczesnym zastosowaniu antybiotyku i typowego leku zapierającego. Warto pamiętać, że antybiotyki to leki silnie działające, często wywołujące skutki uboczne - uczulenia i zaburzenia żołądkowe. Dlatego rada lekarza jest niezbędna.

Walka bakterii z bakteriami. Bakterie patogenne można zwalczyć podawaniem doustnym innych bakterii, tzw. bakterii pożytecznych - saprofitów przewodu pokarmowego. Bakteria zwana pałeczką mlekową Lactobacillus może złagodzić a nawet zlikwidować biegunkę. Zmienia ona korzystnie mikroflorę jelit, wytwarzając substancje hamujące rozwój bakterii chorobotwórczych. Tego typu kuracje stosuje się w trakcie leczenia antybiotykiem i kontynuuje jakiś czas po jego zakończeniu. Szczególnie zalecaną odmianą jest pałeczka kwasotwórcza Lactobacillus acidophilus (zsiadłe mleko) oraz A.bulgaricus (jogurt). W USA i wielu innych krajach można kupić tabletki zawierające żywe szczepy obydwu bakterii. Jednak ich działanie jest słabsze niż jogurtu czy kefiru. Podczas podróży kupuj zatem lokalne odmiany jogurtu: japoński Yakult, hinduski Dahi, egipski Leben i Lebenraid, turecki Eyran, sardyński Gioddu.
OBRONA PRZED BIEGUNKĄ W PODRÓŻY  
- unikaj jedzenia surowych produktów, a zwłaszcza zielonej sałaty, owoców, nie dogotowanego mięsa, lodu w kostkach oraz napojów przygotowanych z wody z nieznanego źródła (alkohol w drinkach nie zabija bakterii)
- upewnij się, czy nakrycia i sztućce, którymi jesz, zostały umyte w czystej wodzie
- pij tylko napoje gazowane sprzedawane w firmowych pojemnikach, a część, do której przykładasz usta, przemyj czystą wodą; pij wodę przegotowaną, można też dodać do niej roztwór albo tabletkę jodu, co ma działanie odkażające
- jeśli to możliwe, pij napoje zakwaszane, takie jak cola lub sok pomarańczowy
- przed podróżą pij zsiadłe mleko i jogurt; stabilizują one naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, chroniąc go przed bakteriami chorobotwórczymi; produkty te są źródłem saprofitycznych bakterii - Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bifidus. Saprofity te można też dostarczać do przewodu pokarmowego w postaci tzw. probiotyków np. Lakcid, Lacidofil lub Trilac.

ZAKAŻENIE   
Trzeba pamiętać, że groźne zakażenie może objawowo przypominać zwykłą biegunkę:
- czerwone lub czarne zabarwienie stolca może być objawem krwawienia z przewodu pokarmowego albo objawem zakażenia pasożytem; odbarwione (jaśniejsze niż normalnie) lub zupełnie białe stolce mogą być objawem dysfunkcji wątroby
- gorączka jest objawem poważnej infekcji; w razie obecności krwi w stolcu albo wystąpienia gorączki należy wziąć antybiotyk i nie przerywać kuracji, aż do kontaktu z lekarzem
- wzdęcie brzucha, wymioty i ból mogą być symptomem zapalenia jelita grubego, niedrożności (skrętu) jelit lub zapalenia wyrostka robaczkowego; wymioty uniemożliwiają czasami doustne wyrównanie poziomu płynów w organizmie, wówczas konieczne staje się nawadnianie dożylne
 
Przy wystąpieniu któregoś z wymienionych objawów nie wolno na własną rękę przyjmować leków zatrzymujących biegunkę, należy zasięgnąć rady lekarza!  
SPOSOBY ALTERNATYWNE  
W przypadku biegunki i braku dostępu do leków, skuteczne są następujące metody:
- jedzenie gliny; wiele środków przeciwbiegunkowych zawiera kaolinę, która jest odmianą glinki często występującej nad brzegami rzek; Kaopectate - farmaceutyczny preparat na biegunkę zawiera aktywowany krzemian glinowo-magnezowy otrzymywany jest właśnie z naturalnej glinki
- popiół; pomaga także popiół z ogniska albo sproszkowane i wysuszone kawałki spalonej kości; mają działanie ściągające i wysuszające, gdy zaparzy się je w herbacie
- kwas taninowy; wszystko, co zawiera kwas taninowy, spowalnia skurcze jelit; tanina to powszechnie znany środek przeciwbiegunkowy; dostępna jest w postaci tabletek produkowanych przez Herbapol - Tanuinum albuminatum; można spróbować także żołędzi lub kory dębu albo innego twardego drzewa, zaparzonych jak herbata
- korzonki jeżyn zaparzone jak herbata; można je zalać zimną wodą ale wtedy przygotowanie naparu potrwa dłużej
- babka lancetowata; bardzo popularne ziele; działanie ściągające i przeciwzapalne wykazują odmiany szerokolistne i wąskolistne
- owoce z pektyną (jabłka); wywar ze skórek jabłek jest skutecznym lekiem przeciwbiegunkowym
- borówka czarna, czyli czarna jagoda ma silne działanie ściągające; według wielu doświadczonych ludzi 5-6 suszonych czarnych borówek wyleczy każdą biegunkę

-Triphala, najlepsze zioła ayurvedyjskie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe
-Błonnik witalny, czyli nasiona babki płesznik to naturalna regulacja całego organizmu
-LUX VITALE, (Colostrum), najlepszy suplement odpornościowy tzw. siara czyli pierwsze matczyne mleko

...oraz leki tradycyjne
- Laremid
- Stoperan
- Trilac
- Witamina B
Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Biegunka w podróży + 4 ebooki zdrowotne do pobrania za darmo!!!