poniedziałek, 30 maja 2011

czwartek, 26 maja 2011

Hemoroidy,czyli żylaki odbytu-leczenie natulalne-zdrowy odbyt.

Znane także jako guzki krwawnicze są to powiększone żyły w odbytnicy. Najczęstszymi przyczynami występowania hemoroidów jest niewłaściwe odżywianie się i dziedziczność. Leczenie żylaków odbytu sprowadza się do stosowania właściwej diety i przeprowadzania kilku prostych, domowych zabiegów.
Bardzo popularne i wstydliwe schorzenie - w pewnym okresie życia choruje na hemoroidy 8 na 10 osób - podobno były przyczyną klęski Napoleona pod Waterloo :) Krwawienie odbytu, swędzenie i pieczenie to najczęstsze objawy tej nieprzyjemnej choroby.
Domowe leczenie hemoroidów, przeprowadzone według poniższych wskazówek może skutecznie i trwale pomóc bez kłopotliwej wizyty u lekarza:

Nasiadówka czyli siedzenie z podkurczonymi nogami w wannie wypełnionej ciepłą wodą na 7-10cm. Według wielu fachowców najskuteczniejsza metoda walki z hemoroidami. Ciepła woda łagodzi ból i wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu - ustępuje obrzęk powiększonych żył. W wodzie można rozpuścić łagodny środek przeciwzapalny.

Wywar z oczaru wirginijskiego obkurcza naczynia krwionośne i zatrzymuje krwawienie. Należy nasączyć nim wacik i umieścić w odbycie - jeden z najskuteczniejszych sposobów na zewnętrzne hemoroidy zwłaszcza krwawiące.

Collinsonia canadensis to ziele o silnym działaniu ściągającym, wzmacniające strukturę i funkcję żył - bardzo skuteczne przy leczeniu hemoroidów. Kapsułki leku należy popijać pełną szklanką wody.

Miękki stolec podczas wypróżniania ułatwia parcie, które jest główną przyczyną obrzęku żył w odbytnicy. Dlatego należy jak najwięcej pić i jeść dużo włókien dzięki czemu stolec będzie miękki i łatwo przejdzie przez odbyt. Najlepszym naturalnym źródłem włókien czyli błonnika są ziarna babki płesznik, które dodane do diety regulują wiele procesów odpowiedzialnych za najpopularniejsze schorzenia i dolegliwości. 

Wazelinę lub inny tłusty krem należy nałożyć wacikiem lub palcem na głębokość 1,5cm.

Staranne podcieranie jest niezwykle ważne po każdym opróżnieniu. Należy robić to dokładnie i delikatnie.

Właściwy papier jest nie perfumowany, bezbarwny i miękki, najlepiej przed użyciem zwilżyć go wodą - wiele tanich papierów toaletowych zawiera drażniące substancje chemiczne. Alternatywą są higieniczne chusteczki do twarzy z kremem nawilżającym.

Drapanie stop! Skutkiem jest tylko chwilowa ulga i łatwo może dojść do uszkodzenia ścianek delikatnych żył co znacznie pogorszy stan hemoroidów.

Dźwiganie stop! Ciężkie przedmioty i wzmożony wysiłek mogą mieć podobne działanie jak parcie na stolec i zaostrzą schorzenie.

Kremy i czopki na ogół nie leczą hemoroidów ale skutecznie zmniejszają ból i obrzęk.

Kremy lepsze, gdyż czopki są bezużyteczne na hemoroidy zewnętrzne oraz często nie pomagają również na wewnętrzne - przesuwają się zwykle wyżej nie wywierając pożądanego skutku.

Nadwaga wywołuje nadmierne obciążanie kończyn dolnych i osoby otyłe częściej chorują na hemoroidy oraz na żylaki podudzi.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie także jej nadmiar prowadzi do przepełnienia wszystkich naczyń krwionośnych także w odbycie.

Stop kawa, ostre przyprawy, piwo i cola gdyż nasilają dokuczliwy świąd.

Ciąża sprzyja tworzeniu się hemoroidów - powiększona macica uciska naczynia odprowadzające krew z żył hemoroidalnych. Należy kilka razy w ciągu dnia kłaść się na lewym boku na około 20 minut, co zmniejsza ucisk na żyłę główną dolną.

Upssss :) Jeśli z odbytu wystaje śluzówka wraz z powiększonymi żyłami należy włożyć to tam gdzie było - pozostawienie hemoroidów na zewnątrz doprowadza do powstawania skrzepów.

Poduszka do siedzenia powinna być okrągła z otworem w środku - do nabycia w sklepach medycznych.

Specjalna toaleta z kranikiem do systematycznej higieny okolicy odbytu.

Colostrum czyli siara, pierwsze mleko matki - suplementacja siarą przynosi zaskakująco dobre rezultaty w leczeniu hemoroidów - artykuł naukowy "Colostrum vs. hemoroidy"
PORADA LEKARSKA 
Nie zawsze krwawienie i swędzenie w okolicach odbytu to objaw hemoroidów:
- po powrocie z egzotycznej podróży może to być zakażenie pasożytem
- nowotwór
- zakrzep dużych żył w okolicach odbytu powoduje powstawanie niebieskawych twardych guzów, które sprawiają silny ból
W powyższych przypadkach zawsze niezbędna jest diagnoza lekarska!

REKOMENDOWANE PRODUKTY NATURALNE W LECZENIU HEMOROIDÓW 
- Błonnik witalny 
zwiększa ilość wody w kale > rzadszy kał łatwiej jest wydalany > brak parcia, czyli eliminacja głównej przyczyny żylaków odbytu

- Ostropest plamisty
silne działanie oczyszczające i wzmacniające > powstrzymuje krwawienia i wzmacnia naczynia krwionośne

- Triphala 
reguluje układ pokarmowy > leczy zaparcia

- Lux Vitale, (Colostrum) 
hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie hemoroidów > wzmacnia naczynia krwionośne
Więcej > Domowe Leczenie Naturalne Hemoroidy

Zdrowa cera-"Trądzik"-domowe leczenie naturalne.

Trądzik to typowa dolegliwość okresu dojrzewania, jednak może się przedłużyć na wiek średni lub nawet późniejszy. Określenie trądzik (ang. acne) odnosi się do objawów takich jak krosty...
...wągry i zaskórniki wywoływanych przez zatykanie porów skóry (gruczoły łojotokowe zlokalizowane głównie w mieszkach włosowych), wokół których występują zmiany zapalne i niezapalne.
Przyczyną problemu nie jest: jedzenie czekolady, niedbałość o czystość włosów i skóry, nadmiar seksu lub abstynencja. Głównym powodem dolegliwości jest skłonność dziedziczna - jeśli na trądzik cierpieli rodzice, prawdopodobnie u trojga na czworo ich dzieci wystąpią podobne zmiany. Jednak gdy siostra ma twarz gładką, a brat pełną wyprysków, trądzik spowodowały inne czynniki niż genetyczne. Najczęściej jest to stres, działanie promieni słonecznych, zmiana pory roku czy klimatu, a u kobiet również makijaż i środki antykoncepcyjne.

Kosmetyki do makijażu oparte na oleju są poważną przyczyną rzutów trądziku. Zagrożeniem nie są: barwniki zawarte w podkładach, różach, kremach oczyszczających i kremach nawilżających oraz woda zawarta w kosmetykach. Głównym problemem są oleje, zwykle pochodne kwasów tłuszczowych inne niż tłuszcze obecne na skórze. Oleje z kosmetyków są czynnikiem, który rozpoczyna proces zapalny, dlatego osoby skłonne do trądziku powinny stosować kosmetyki beztłuszczowe.
PROSTY TEST NA ZAWARTOŚĆ OLEJU W KOSMETYKACH
W arkusz papieru listowego należy wetrzeć badany kosmetyk np. podkład do twarzy. Po upływie 24 godzin olej rozejdzie się po papierze i można określić jak tłusty kosmetyk jest - im większy pierścień wokół miejsca wtarcia, tym więcej oleju znajduje się w podkładzie. Takich kosmetyków osoby z tendencją do trądziku nie powinny stosować!
Etykiety na kosmetykach to ważna lektura! Należy unikać specyfików zawierających lanolinę, mirystynian izopropylowy czy siarczan sodowo-laurylowy. Składniki te, podobnie jak olej, silnie działają na skórę.

Zmywanie makijażu przed snem trzeba przeprowadzić dokładnie, najlepiej przy użyciu wody i łagodnego mydła.

Makijaż powinien być dyskretny i niezauważalny. Lepszy efekt, im oszczędniej kosmetyki są stosowane.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą zaostrzać zmiany trądzikowe lub je łagodzić. Jest to zależne od indywidualnego profilu hormonalnego. Trądzik u kobiet stosujących antykoncepcje wymaga konsultacji lekarskiej.

Wolno wyciskać krostę tylko gdy widać pośrodku małą, żółtawą główkę ropy. Wówczas delikatne uciśnięcie pozwala usunąć ropę i szybciej dochodzi do zagojenia.

Wągry z czarną główką też można czasami wyciskać. Są to silnie zablokowane pory skóry, wewnątrz których znajduje się stwardniała substancja, a zewnętrzny wylot jest poszerzony. Czarna substancja nie jest brudem.

Nie wolno wyciskać 'niedojrzałych' krostek ani zaskórników, gdyż jest to obszar stanu zapalnego i można łatwo wywołać infekcję. Zwykle zmiany trądzikowe utrzymują się od 1 do 4 tygodni. Zaskórniki o białych główkach to zatkane pory. Rdzeń zaskórnika jest znacznie mniejszy niż rdzeń wągra z czarną główką, dlatego uciskając go, można doprowadzić do rozerwania ścianek poru, a wówczas zawartość przedostaje się do skóry i powstaje krosta. Czasami tworzy się samoistnie, gdy ścianki pory ulegną rozerwaniu np. wskutek otarcia.

Nadtlenek benzoilu to jeden z najskuteczniejszych środków zwalczających trądzik. Benzoil wprowadza do wnętrza pora nadtlenek, który uwalniając tlen niszczy bakterie gromadzące się w łoju zatykającym gruczoł. Owe bakterie są odpowiedzialne za produkcję drażniących kwasów tłuszczowych, które rozpoczynają reakcję zapalną. Leki przeciwtrądzikowe są dostępne w postaci żelu, zawiesiny lub kremu. Eksperci zalecają żel na bazie wodnej, gdyż powoduje on najmniejsze podrażnienie skóry.

Stężenie nadtlenku benzoilu w środkach przeciwtrądzikowych jest nieistotne. Leki 2,5% działają równie skutecznie co 10% - wybór w zależności od wrażliwości skóry.

Szczególna opieka skóry suchej, która często jest nadwrażliwa na nadtlenek benzoilu. Rozwiązaniem jest rozpoczęcie kuracji od środków o mniejszym stężeniu i stopniowa zmiana na coraz silniejsze. Początkowo po zastosowaniu leku dojdzie do zaczerwienienia skóry, ale jest to reakcja normalna.

Uwaga na słońce. Leki przeciwtrądzikowe mogą zwiększać wrażliwość na działanie promieni słonecznych, dlatego należy unikać słońca, podczerwonych lamp ogrzewających i opalających oraz stosować kremy z filtrem.

Środki przeciw trądzikowi należy stosować tylko na czystą, umytą skórę. Dzięki temu, lek zostanie lepiej wchłonięty.

Mieszanie różnych specyfików jest niewskazane. Jeśli używając lek bez recepty, lekarz przepisze inny, trzeba przerwać stosowanie pierwszego.

Zapobieganie rozwojowi zmian trądzikowych. Medykamenty przeciwtrądzikowe należy nakładać na szerokość około 1,5 cm wokół zajętego obszaru. To zapobiega rozszerzaniu się zmian. Leki właściwie nie działają na już istniejące zmiany, ale głównie zapobiegają powstawaniu kolejnych. Trądzik rozprzestrzenia się od nosa ku uszom. Leczenie zawsze powinno obejmować strefę większą niż obszar zaczerwienienia i zapalenia. Ulotki informacyjne dołączane do specyfików zawierają instrukcję, by stosować lek na zmienioną skórę, co dla większości ludzi oznacza tylko obszar istniejących zmian, tymczasem zawsze należy zadbać o większą powierzchnię skóry.

Nadmierna podaż jodu przez dłuższy czas jest łączona przez wielu lekarzy ze zmianami trądzikowymi. Organizm usuwa zbędny jod poprzez gruczoły łojowe, co prowadzi do ich podrażnienia i wywołuje proces zapalny. Osoby bezskutecznie poszukujące przyczyny trądziku powinny skorzystać z poniższej listy produktów spożywczych zawierających jod (p.p.m. - cząsteczek na milion) i ograniczyć spożycie owego pierwiastka.
Przetwory mleczne
- topiony ser cheddar         27ppm
- masło                            26ppm
- mleko homogenizowane    11ppm
- kwaśna śmietana             7ppm
- twarożek                        5ppm
- jogurt                            3ppm
Sól
- jodowana                      54ppm
- z przyprawami                40ppm
Mięso i drób
- wątroba wołowa            325ppm
- indyk                           132ppm
- kurczak                         67ppm
- hamburger                     44ppm
Potrawy morskie
- kelp                           1020ppm
- głowonogi                     39ppm
- kraby                           33ppm
- sola                             24ppm
- małże                           20ppm
- krewetki                       17ppm
- homary                         9ppm
- ostrygi                          8ppm

Woda pitna                   śr. 8ppm
Warzywa
- szparagi                      169ppm
- brokuły                         90ppm
- biała cebula                   82ppm
- kukurydza                     45ppm
- brukselka                      23ppm
- ziemniaki                       9ppm
- fasola strączkowa           7ppm
Inne produkty
- chipsy kukurydziane       80ppm
- kiełki pszenicy               46ppm
- chipsy ziemniaczane       40ppm
- precelki                        15ppm
- biały chleb                     8ppm
- coca-cola                      3ppm
- cukier                           2ppm
Zioła i produkty naturalne wykorzystywane w leczeniu trądziku
- Lux Vitale (młodziwo, siara) najlepszy suplement odpornościowy
- HLC normalizuje produkcję łoju w organizmie
- Ostropest plamisty kompleksowo oczyszcza ciało z toksyn
- Gynostemma królewska przywraca równowagę organizmu
- Zioła z KrainyHerbaty.pl
- kwiat lipy
- szałwia lekarska
PLUS ciepłe okłady z kwiatu rumianku, sok z mniszka, ziele krwawnika, korzeń łopianu, kłącze perzu.
FILMOWY SPOSÓB UKRYCIA TRĄDZIKU
Sekretem mistrzów makijażu w przypadku pojawienia się niespodziewanego problemu na twarzy aktorów jest użycie podkładu o dużej zawartości barwnika - im go więcej na gram podkładu, tym lepiej tuszuje wady skóry. Używany jest specyfik o stężeniu od 50% do 70% - zwykły podkład zawiera 15-18%.
PORADA LEKARSKA
Objawy trądziku dzieli się na 4 kategorie: pierwsze 3 to nasilony rzut zaskórników, zaskórników z białą i wągrów z czarną główką. Czwarty stan zmian to wspomniane problemy plus krostki, guzki i torbielki. Towarzyszy mu często stan zapalny skóry, czyli czerwone lub purpurowe zabarwienie całej okolicy. Ta sytuacja wymaga porady dermatologa. Przewlekła i ciężka postać trądzika może prowadzić do powstania trwałych blizn, jeśli we właściwym czasie nie podejmie się stosownego leczenia.
Więcej > Domowe Leczenie Naturalne Trądzik

Zaparcia i zatwardzenie -leczenie i profilaktyka.Leki naturalne

czyli spowolnione działanie jelit często wiąże się z bólem ale pocieszający jest fakt łatwej identyfikacji przyczyny dolegliwości. Najczęściej jest to: złe odżywianie (mało włókien i płynów), stres, leki lub brak ruchu. Na zatwardzenie wystarczą domowe sposoby wypunktowane poniżej...
Celna diagnoza. Wiele osób cierpi na urojone zaparcia, które często wywołane są błędną informacją o minimum 1 stolcu dziennie. Potrzeba opróżniania się jest zróżnicowana indywidualnie - prawidłowa częstotliwość to 3 stolce dziennie ale również 3 tygodniowo. 

Płyny. Minimum 6 szklanek różnych płynów dziennie, najlepiej 8 wody mineralnej.

Włókna pokarmowe (błonnik) - zalecana dzienna dawka dla dorosłego to 20-35g, cierpiący na zaparcia min. 30g. Źródłem włókien są węglowodany złożone np. niełuskane ziarna, owoce i warzywa.
Przykładowy zestaw: pół filiżanki zielonego groszku (5g), jabłko (3g), porcja płatków śniadaniowych z pełnego ziarna (13g).
Najbogatsze źródła włókien: gotowana fasola, śliwki, figi, rodzynki, prażona kukurydza, płatki owsiane, gruszki oraz orzechy. Zwiększenie poziomu włókien w diecie musi być stopniowe, inaczej grożą wzdęcia i bóle brzucha. Dla osób, które nie przepadają za powyższymi produktami celną alternatywą jest dodatkowa suplementacja błonnikiem witalnym.

Ruch pomaga jelitom przyśpieszając przechodzenie pokarmów przez przewód pokarmowy. Chodzenie i spacery są zalecane kobietom ciężarnym często cierpiącym na zaparcia jednak codzienny 20-30minutowy spacer jest wskazany każdemu.

Właściwa pora. Wiele osób oddanie stolca dostosowuje do planu dnia - przytrzymywanie wypróżnienia może prowadzić do zaparcia. Najlepszą porą na oddanie stolca jest czas po którymś posiłku w ciągu dnia.

Relaks. W chwili nasilonego stresu ruch jelit ustaje. Jeśli przyczyną zaparć jest nasilone napięcie nerwowe pomocna może być wizyta u specjalisty lub roślina antystresowa Gynostemma królewska.

Spontaniczny śmiech działa korzystnie na jelita i łagodzi stres.

Nadużywanie leków przeczyszczających może nasilić zaparcia, gdyż jelita po pewnym czasie przyzwyczajają się do leku. Najlepiej w ogóle z nich nie korzystać.

Naturalne środki przeczyszczające to doskonała alternatywa dla tradycyjnych leków. Ich głównym składnikiem są najczęściej nasiona Psyllium - skoncentrowana postać włókien pochodząca z rośliny babki płesznik (wspomniany Błonnik witalny). W przeciwieństwie do syntetyków nie powodują przyzwyczajenia i są bezpieczne nawet przy długim okresie kuracji - ważne aby popijać je dużą ilością wody. Osobiście stosuje kurację babką od kilku miesięcy i szczerze polecam każdemu nawet profilaktycznie.

Ostatecznie lewatywa lub czopek glicerynowy to najszybsza i skuteczna walka z naprawdę dokuczliwym zaparciem. Ważne aby te rozwiązania były stosowane rzadko, gdyż w przeciwnym razie może dojść do rozleniwienia jelita grubego, co pogarsza sytuację. Do lewatywy używa się tylko i wyłącznie zwykłej wody, ewentualnie z dodatkiem soli kuchennej!

Weryfikacja przyjmowanych leków. Zaparcia są nasilane przez: leki zobojętniające, zawierające związki glinu, przeciw chorobie Parkinsona, preparaty wapnia, leki moczopędne, narkotyki, fenotiazyna, leki uspokajające oraz trójpierścieniowe leki przeciw depresji.

Unikaj zaparciogennych pokarmów, które należy wytypować indywidualnie, np. mleko u jednych wywołuje zaparcia u innych rozwolnienie. Osoby z zaparciem na podłożu spastycznym (nadmierny, przedłużony skurcz jelit często z kurczowymi bólami brzucha; zespół jelita drażliwego) nie powinny jeść fasoli strączkowej, kalafioru i kapusty.

Unikaj obfitych posiłków przy zaparciach spastycznych - przejadanie się pogarsza sytuację.

Ostrożnie z ziołami o działaniu rozwalniającym. Medykamenty zawierające sok z aloesu, senes, szakłak, rabarbar (rzewień lekarski), kruszynę, korzeń mniszka lekarskiego (mlecz) są szczególnie zalecane jednak podobnie do leków chemicznych nie można ich przedawkować - zawsze należy stosować zgodnie z dołączoną instrukcją. Wyjątkową mieszanką ziół jest szczególnie często zalecany preparat o nazwie Triphala lub czysty, nieprzedawkowalny Błonnik witalny.

Nie wolno przeć przy wypróżnianiu, gdyż jest to główna przyczyna wystąpienia bolesnych hemoroidów i rozpadlin odbytu, które z czasem mogą nasilać zaparcia wskutek zbliznowacenia i wtórnego zwężenia odbytu. Dodatkowo silne parcie powoduje skok ciśnienia krwi i zwolnienie czynności serca, co może być niebezpieczne u osób starszych i cierpiących na chorobę wieńcową.

Unikaj płynnego oleju (np. roślinny, sojowy czy z oliwek) gdyż tworzy on w żołądku cienką błonkę utrudniającą trawienie węglowodanów i białek. Trawienie opóźnia się nawet do 20 godzin, co prowadzi do procesów gnilnych, wytwarzania gazu i zalegania substancji szkodliwych w jelicie grubym i okrężnicy. Natomiast naturalne oleje (np. zawarte w orzechach, owocach awokado czy w ziarnach zbóż) są uwalniane powoli nie utrudniając trawienia i nie powodując zaparć.
PORADA LEKARSKA
Gdy zaparciom towarzyszą następujące dolegliwości należy udać się do lekarza: bóle, wzdęcia (niedrożność jelit), widoczna krew w stolcu; inne niepokojące oznaki to powtórzenie zaparcia w ciągu 3 tygodni i uniemożliwiony normalny tryb życia.
LECZENIE ZAPARCIA NATURALNYMI SPECYFIKAMI

-Błonnik witalny - wyselekcjonowane nasiona babki płesznikTriphala - kompleksowa regulacja układu pokarmowego

-Gynostemma królewska - ziele antystresowe i wzmacniające

-Ostropest plamisty - naturalna detoksykacja organizmu

-LUX VITALE, (Colostrum), najlepszy suplement odpornościowy o szerokim spektrum działania
Więcej > Domowe Leczenie Naturalne Zaparcia
W serwisie 4 ebooki zdrowotne do pobrania ZA DARMO!!!

Migrena i ból głowy-domowe leczenie naturalne.

Migrena jest chorobą naczyniową - ból wywołuje nadmierne zwężenie światła naczyń krwionośnych i ich rozszerzenie. 70% osób cierpiących na migrenę to kobiety.Charakterystyczny dla migreny jest silny, pulsujący ból najczęściej po jednej stronie czaszki (40% pacjentów mówi o bólu obustronnym).
Dodatkowe objawy: nudności, wymioty, drżenie rąk, zawroty głowy oraz tzw. zwiastuny: mroczki przed oczami i drętwienie kończyn.
Napięciowy ból głowy to około 90% przypadków tej powszechnej dolegliwości. Ma podłoże psychosomatyczne wywołane reakcją na stres. Osoby bardzo aktywne zawodowo najczęściej cierpią z powodu napięciowego bólu głowy - napięcie psychiczne wtórnie prowadzi do podwyższenia napięcia mięśni w obrębie szyi, karku i głowy.
Pacjenci napięciowy ból głowy opisują najczęściej jako uczucie przypominające ucisk za ciasnej opaski, tępe pobolewanie, ucisk na skronie, wrażenie niepełnej jasności myślenia.
U wielu osób, ból głowy jest uwarunkowany genetycznie.

Niestety, współczesna medycyna nie posiada żadnego testu laboratoryjnego, który zdiagnozowałby migrenę lub napięciowy ból głowy - rozpoznanie opiera się głównie na interpretacji objawów przez pacjenta.
Bez względu na diagnozę, najlepiej samemu ustalić czynniki wywołujące ból w swoim konkretnym przypadku i zastosować poniższe wskazówki:

Leki przeciwbólowe według wskazań. Napięciowy ból głowy występujący 1-2 razy w miesiącu skutecznie łagodzą niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe jak ibuprofen czy aspiryna. Jednak przedawkowanie tych leków może paradoksalnie nasilić ból. Inny pomocny lek przeciwbólowy to paracetamol.

Szybka reakcja. Zażycie leku tuż po pierwszym uczuciu bólu może uchronić przed silnym bólem głowy.

Ćwiczenia fizyczne (umiarkowane) są pomocne podczas lekkiego napięciowego bólu głowy. Jednak przy silnym bólu migrenowym aktywność nie jest wskazana, gdyż może nasilić ból.

Kontroluj sen. Według ekspertów wiele osób potrafi przespać migrenę, jednak ze spaniem nie wolno przesadzać - przespany weekend to poniedziałkowy ból głowy.

Drzemka w ciągu dnia - krótka czasami pomaga gdy ból już trwa ale może być także przyczyną migreny.

Prawidłowa pozycja podczas snu. Spanie w nienaturalnym ułożeniu (np. na brzuchu) może powodować napięcie mięśni karku i w konsekwencji ból głowy. Doskonałym rozwiązaniem jest poduszka z gryki Uan-an.

Prawidłowa pozycja siedzenia polega na tym samym co podczas snu - napięcie karku wywuje ból głowy. W czasie ataku bólu nie wolno pochylać się i wysuwać głowy w dowolnym kierunku.

Zimne okłady na czoło lub kark łagodzą ból.

Gorący prysznic również może pomóc.

Relaksujące ćwiczenie oddechowe - podczas oddychania nadbrzusze powinno unosić się wyżej niż klatka piersiowa.

Układ mięśniowy - warto sprawdzić czy nadmierne napięcie mięśniowe nie nasila bólu np: zaciskanie zębów, pięści lub silne zginanie pleców i barków (garbienie się); jeśli napinanie mięśni wywołuje ból głowy należy zastosować metody rozluźniania mięśni

Sprzężenie zwrotne jest skuteczne w napięciowym i migrenowym bólu głowy - warto nauczyć się tej darmowej metody.

Akupresura, czyli ucisk określonych punktów ciała. Ból głowy można złagodzić uciskając miejsce między palcem wskazującym a kciukiem - ucisk musi być silny aby wywołał ból w tym miejscu. Inny punkty to kostne części kręgosłupa wyczuwalne na karku, które należy uciskać obydwoma kciukami.

Opaska na czoło hamuje dopływ krwi do skóry głowy, co łagodzi migrenowe pulsowanie w skroniach.

Silne substancje zapachowe STOP np. woda kolońska może nasilać lub wywoływać atak migreny.

Seks STOP podczas napadu migreny - ból migrenowy często jest bólem pochodzenia wysiłkowego.

Spokój, cisza, unikanie stresów i dużo uśmiechu to podstawa.

Relaks - należy wyobrazić sobie napięte włókna mięśni karku i głowy, następnie trzeba zrobić wszystko aby je rozluźnić - dobra metoda relaksacyjna

Ochrona oczu. Osoby z migreną powinny unikać jaskrawego światła: rażące słońce, świetlówka, ekran telewizora czy komputera mogą spowodować zezowanie, zmęczenie oczu i w konsekwencji ból głowy. Pracując przy komputerze należy robić częste, krótkie przerwy lub używać okularów o przyciemnionych szkłach.

Umiarkowane spożycie kawy - nadmiar kofeiny może spowodować ból głowy, dlatego warto ograniczyć się do 2 filiżanek (lub 1 kubka) dziennie.

Umiarkowane spożycie soli - jej nadmiar u wielu ludzi wyzwala migrenę.

Żucie gumy STOP - nadwyrężone mięśnie żuchwy twardnieją, co może powodować napięciowy ból głowy.

Chińska kuchnia STOP - jej powszechnym składnikiem jest glutaminian sodu, który może wywołać pulsujący ból głowy.

Czekolada, orzechy, dojrzewające sery i niektóre drinki alkoholowe STOP - zawierają tyraminę, która jest łączona z bólem głowy; młody organizm ma większą tolerancję na ten składnik.

Palenie STOP szczególnie podczas jazdy samochodem, kiedy poziom tlenku węgla we krwi podwaja się, co może utrudniać jej swobodny przepływ przez mózg.

Regularne posiłki - niedocukrzenie (brak cukru w pożywieniu) prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych mózgu, natomiast kolejny zjedzony posiłek wywoła ich szybkie rozszerzenie, co może spowodować ból. Najlepiej jeść mało i często.

Przegląd diety pomoże ustalić potrawy, które szkodzą np. mleko i przejście na dietę bezmleczną w niektórych przypadkach pomaga. Jednak ten zabieg wymaga samodzielnego namierzenia szkodliwych produktów.

Preparowane gatunki mięsa (mielonka, hotdog, hamburger) STOP ponieważ zawierają konserwujące azotany, które rozszerzają naczynia krwionośne co prowadzi do bólu głowy.

Nitrogliceryna (triazotan glicerolu) lek stosowany w chorobie wieńcowej, także wywołuje ból głowy, szczególnie na początku leczenia.

Umiarkowane spożycie alkoholu - jeden drink wystarczy!

Stopniowe jedzenie lodów uchroni przed bólem głowy - jama ustna powinna ochładzać się powoli, nie gwałtownie.

Turystyka górska - wysoko położone miejsca mogą wyzwalać ból głowy dlatego zaleca się przyjęcie 300 do 500mg witaminy C dziennie przed wyjazdem i w czasie pobytu w górach. Alternatywą jest aspiryna - dzień przed podróżą należy zacząć brać po 2 tabletki dziennie jednak wymaga konsultacji lekarskiej.

Ćwiczenia mięśni twarzy i głowy zalecane przez dr Ehrmantrouta w celu relaksacji i nauczenia się sprawowania świadomej kontroli nad tymi mięśniami:

- unieś i opuść brwi jak najszybciej- unieś i opuść prawą i lewą brew na zmianę- zaciśnij oczy i jak najszybciej je otwórz- zaciśnij prawe oko i otwórz, napnij prawą połowę twarzy tak silnie aby prawy kącik ust się uniósł- teraz lewe oko- wykonaj silny grymas całą twarzą i opuść brwi w kierunku nasady nosa- powoli otwieraj usta, opuszczając żuchwę aż do pełnego rozwarcia, następnie powoli zamykaj usta- opuść żuchwę i poruszaj nią naprzemiennie w prawo i lewo- zmarszcz nos jakbyś poczuł/a jakiś smrodek :)- zrób kilka dziecinnych min

Ćwiczenia najlepiej kilkakrotnie powtórzyć i wykonywać je codziennie.

KLASTEROWY BÓL GŁOWY
Znany także jako ból głowy Hortona ma tendencję do nawrotów - po długim okresie remisji (6-12 miesięcy) następuje rzut choroby tzw. klaster: trwający zwykle tydzień (wyjątkowo tygodnie lub miesiące), codzienny napad silnego bólu na 1-2 godziny. Najczęściej ból zlokalizowany jest wokół jednego oka i towarzyszy mu wyciek z nosa i łzawienie.  Jako przyczyny klastrowego bólu głowy specjaliści podają hormony, uwarunkowania genetyczne oraz nałogowy nikotynizm.

PORADA LEKARSKA
...jest potrzebna, gdy:

- wiek pacjenta przekracza 40 lat i nigdy dotąd nie cierpiał na nawracające bóle głowy
- ból przemieszcza się po całej głowie
- ból głowy wyraźnie narasta
- ból głowy występuje coraz częściej
- ból głowy pojawia się bez przyczyny
- ból głowy utrudnia codzienne życie i pracę
- bólowi towarzyszą objawy neurologiczne tj. drętwienia, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy pogorszenie pamięci
- ból głowy towarzyszy innym zaburzeniom

SKARBY NATURY NA BÓL GŁOWY / MIGRENĘ
- Ostropest plamisty - silna roślina oczyszczająca organizm i wzmacniająca naczynia krwionośne
Na podstawie: Domowe Leczenie Naturalne - Migrena

Leki naturalne-a zdrowie w domowej apteczce.

Walory medycyny naturalnej i prawidłowej profilaktyki wymagają od każdego naturalisty i promotora wellness utrzymywania dostępności preparatów w domowej apteczce na wystarczającym poziomie, tak aby zawsze były pod ręką. Dlatego przy wyborze naturalnych leków kompletowanych w domu należy...
...kierować się wchechstronnym działaniem specyfiku - trzeba wybrać preparaty najlepsze i najskuteczniejsze o najszerszym spektrum leczenia.
Leki naturalne i opinie o niektórych są tak samo nasiąknięte fikcją co najlepsze bajki. Cecha naturalności jest obecnie bardzo cenna i wielu nieuczciwych producentów wykorzystuje to przy promocji swojego półnaturalnego leku, co przynosi im wymierne korzyści finansowe. Zabieg nieuczciwy w oczywisty sposób jednak powszechny.
Aby ułatwić wybór najlepszych preparatów naturalnych do własnej, domowej apteczki poniżej prezentuje liste prawdziwych rarytasów - ich efektywność czasami jest szokująca!
Spirulina
to wyjątkowa mikroalga, roślina o bogatych wartościach odżywczych i leczniczych:

- odtruwanie organizmu
- działanie przeciwwirusowe i przeciwrakowe
- wzmocnienie układu odpornościowego
- szybsza regeneracja organizmu
- regulowanie funkcji układu pokarmowego
- pobudzenie procesu krwiotwórczego
- obniżenie cholesterolu i nadwagi
- działanie destrukcyjne na wolne rodniki

Kiszony czosnek to doskonały, naturalny antybiotyk, może być powszechnie stosowany bez obawy o skutki uboczne, stany podgorączkowe, grypa, przeziębienia, infekcje, anginy, zapalenia itp., preparat działa szybko i skutecznie

- Przygotowanie: pokrojone na pół ząbki czosnku (400 g) zalać 1 litrem wody z kiszonych ogórków w słoiku typu twist; słoik zostawić w ciemnym miejscu na 14 dni; po tym okresie odlać trochę do bezpośredniego użytku, a resztę zostawić - produkcji preparatu nie wolno zbyt często otwierać, bo ulatniają się cenne składniki lecznicze
- Dawkowanie: pić 3x po pół łyżki dziennie  

Propolis (kit pszczeli) silne działanie bakteriobójcze i bogaty skład w substancje odżywcze; występuje jako: 
- nalewka: wrzody, rany, zapalenia gardła, angina, przeziębienia
- maść do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego: oparzenia, wrzody, żylaki, odleżyny, leczy tkankę kostną i chrzęstną   

Lux Vitale (siara, młodziwo, colostrum bovinum) - najbogatszy biologicznie preparat naturalny pozyskiwany z gruczołu mlekowego krów do 18 godzin po porodzie, dosłownie wymienia układ immunologiczny na nowy :)

Ostropest plamisty to najsilniejsza roślina odtruwająca, w 2009 został zielem roku!

Błonnik witalny to najbogatsza forma naturalnych włókien przeznaczona dla wszystkich tych, którzy mają problem z dostarczeniem błonnika z diety - zamiast syntetycznych preparatów błonnikowych warto mieć w apteczce minimum paczkę błonnika witalnego w razie problemów trawiennych np. zaparć.

Triphala to kombinacja 3 ziół z niekonwencjonalnej medycyny indyjskiej Ayurvedy o silnym działaniu stymulującym pracę całego organizmu ale m.in. funkcję jelita grubego.
Lekarze ayurvedyjscy zalecają suplementacje Triphalą przy zaparciach, osłabieniu pracy wątroby, śledziony,chorobach wrzodowych żołądka, dwunastnicy i jelita, wzdęciach, niestrawności, hemoroidach, osteoporozie, bólach i zawrotach głowy, chorobach układu moczowego, krwawieniu z dziąseł i ogólnym osłabieniu.

Zioła szwedzkie to preparat wszechstronny do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Wzmacnia organizm kompleksowo - wykazuje działanie lecznicze praktycznie przy każdej dolegliwości. 

Nalewka bursztynowa służy do nacierania piersi i pleców. Skutecznie obniża temperaturę, leczy zapalenie płuc, oskrzeli, osłabienie mięśnia sercowego, arytmię oraz bóle głowy.  

Suplementy aloesowe na są stosowane na choroby tj. oparzenia, rany, ropnie, choroby skóry, zaparcia, zapalenia stawów, choroby wątroby i zapalenie jelita grubego.
Miód aloesowy jest preparatem wzmacniającym, zwłaszcza po chorobie i w okresie zimowo-wiosennym. Pobudza apetyt, leczy nieżyty, gruźlicę, zaparcia i wrzody żołądka.
- Przygotowanie: kilka liści 3-5 letniego aloesu umyć i osuszyć, włożyć do lodówki na tydzień; zetrzeć na miazgę i połączyć z miodem według proporcji: 1 część miazgi - 2 części miodu; ogrzać do wrzenia, odstawić na 24 godziny, ponownie ogrzać do wrzenia, przecedzić, trzymać w lodówce.
 - Dawkowanie: pić 2x dziennie rano i po południu przed posiłkami.


Nalewka z pokrzywy to kolejny naturalny antybiotyk, bogaty w mikroelementy i witaminy. Zwiększa liczbę czerwonych ciałek, skuteczny preparat w wielu schorzeniach.
Nasturcja to następny roślinny antybiotyk, który wzmacnia układ odpornościowy i obniża gorączkę. Działa leczniczo w wielu chorobach. Najlepiej spożywać 7-10 liści w formie sałatki.
Kompletna lista fenomenów natury jest stale uaktualniana o nowe odkrycia naukowe i jest dostępna w linku poniżej. Zapraszam do stosowania prawdziwych preparatów naturalnych,
Aktualna lista skarbów natury >
Domowe Leczenie Naturalne Najlepsze preparaty naturalne
W serwisie 4 ebooki zdrowotne do pobrania ZA DARMO!

Astma-leczenie i profilaktyka.

Astma to nadreaktywność dróg oddechowych. Oskrzela kurczą się gwałtownie w odpowiedzi na kontakt z alergenem i człowiek odczuwa ciężar w klatce piersiowej, brak mu powietrza, pojawia się kaszel i świszczący oddech.
W grupie osób poniżej 40 roku życia prawdopodobnie 90% przypadków astmy ma podłoże alergiczne. Podstawowym źródłem alergenów są pyłki drzew, chwastów i traw, naskórek i sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i pleśnie. Wśród ludzi powyżej 40 roku życia odsetek cierpiących na astmę z powodu alergii spada do 50%. Pozostałe 50% przypadków to astma (właściwie PChOP - Przewlekła Choroba Oskrzelowo-Płucna) rozwijająca się w wyniku nawrotowych zapaleń oskrzeli, często współistniejąca ze skłonnością osobniczą o typie niealergicznym oraz paleniem tytoniu.
LECZENIE I PROFILAKTYKA ASTMY

Unikaj zadymionych pomieszczeń. Bez względu na przyczynę, astmę można leczyć. Osoba chora na astmę przede wszystkim powinna unikać dusznych, zadymionych pomieszczeń. To jest szczególnie istotne zimą, gdy szczelnie zamykamy okna mieszkań. Jeśli palisz przy chorym, jego objawy astmy nasilają się - szczególnie dotyczy to dzieci.

Nie zapalaj ognia. Korzystanie z kominka albo z pieca na drewno nasila objawy astmatyczne. Piece opalane drewnem oraz kominki mogą być źródłem poważnych kłopotów dla osób cierpiących na astmę, prowadzą bowiem do drażnienia dróg oddechowych poprzez emisję pyłów organicznych. Jeśli jednak musisz korzystać z tego sposobu ogrzewania, sprawdź, czy piec i komin odprowadzający dym są dostatecznie szczelne. Trzeba też zadbać o wentylację pomieszczenia i dopilnować, by w kominku był dobry ciąg.

Środek zobojętniający przed snem. U części osób z objawami astmatycznymi mamy do czynienia z tzw. zespołem aspiracyjnym. Trochę z zawartości żołądka może podczas snu przedostać się do przełyku i dalej do dróg oddechowych (zjawisko zwane refluksem żołądkowo-przełykowym). Tak zdarza się, gdy leżymy płasko, a odruchy kaszlowe są osłabione. Należy więc spać z górną połową ciała uniesioną na poduszkach nawet pod kątem 45 stopni. Przed udaniem się na spoczynek dobrze jest zażyć środek redukujący nadmiar kwasów żołądkowych np. Ranigast Max. Pełny żołądek wieczorem może być w przypadku zespołu aspiracyjnego przyczyną ataku astmy.

Unikaj gwałtownego ataku zimna. Potężny podmuch arktycznego powietrza może "zatkać" nie tylko astmatyka. Jeśli możesz, nie wychodź na dwór, gdy jest bardzo zimno.

Szalik. Jeżeli jednak musisz wyjść, zadbaj by mieć zakryte usta i nos. Zimne powietrze może wywołać atak astmy, jednak użycie szala lub maski zakrywającej usta i nos powoduje, że wdychamy ciepłe, wilgotne powietrze.

Suchy ciepły klimat. Dla osób cierpiących na astmę najkorzystniejszy jest suchy, ciepły klimat. Ważne jest też, by powietrze było czyste, wolne od zanieczyszczeń przemysłowych.

Klimatyzacja samochodowa może przynosić korzyści osobom z astmą, jednak tylko pod warunkiem, że nie wdmuchuje do środka powietrza z zewnątrz. Chłodne i zapylone powietrze podrażnia oskrzela. Dodajmy, że producenci samochodów szybko reagują na potrzeby klientów, w sprzedaży są już samochody z klimatyzacją i filtrem przeciwpyłkowym.

Dieta. Niektóre produkty spożywcze zawierające szczególnie silne alergeny mogą spowodować wystąpienie napadu astmy. Szczególnie ryzykowne jest jedzenie: mleka, jaj, orzechów i owoców morza. Warto opracować listę produktów, których należy się wystrzegać.

Kuchnia. Staraj się nie wchodzić do kuchni, gdy poczujesz zapach potraw, na które jesteś uczulony. Czasem już tylko to wystarczy, aby wywołać atak.

Sól. Uważaj też na sól oraz środki konserwujące i uszlachetniające, dodawane do gotowych produktów spożywczych. Metawodorosiarczyn, a prawdopodobnie także glutaminian monosodowy mogą wzbudzać napady astmy. Wodorosiarczyn występuje w piwie, winie, krewetkach i w suszonych owocach.

Konserwanty. Pamiętaj, że owoce i warzywa sprzedawane na ulicznych straganach spryskuje się często wodą ze środkiem konserwującym (może zawierać wodorosiarczyn). Wodorosiarczyn mogą zawierać dania serwowane w barach i jadłodajniach. Zanim spróbujesz, postaraj się upewnić, czy jedzenie, które Ci podano nie zawiera środków konserwujących.

Aspiryna. W medycynie istnieje pojęcie "triady aspirynowej": zapalenie zatok bocznych nosa i polipy nosa, astma i reakcje uczuleniowe po aspirynie (wymioty, pokrzywka). Powyższe objawy współistnieją u osób z defektem enzymatycznym przemiany kwasu acetylosalicylowego (aspiryna). Nie jest to uczulenie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Niemniej u wielu osób cierpiących na astmę indukowaną aspiryną, jedna tabletka aspiryny może wywołać groźny dla życia atak. Zapalenie zatok, polipy nosa i astma to bezwzględne przeciwwskazania do terapii tzw. niesteroidowymi środkami przeciwzapalnymi. Uczulenie na aspirynę może rozwinąć się nagle, dlatego też lepiej w ogóle zrezygnować z preparatów zawierających pochodne kwasu acetylosalicylowego w wypadku takiej choroby jak astma. Takiego zagrożenia nie stwarza paracetamol.

Prawidłowo używaj inhalatora. Z pewnością pomoże szybko przerwać atak astmy, ale tylko pod warunkiem, że używa się go zgodnie z zaleceniem. W Twoim wypadku nie chodzi o odświeżenie oddechu. Nie rozpylaj leku na tylną ścianę gardła, gdyż wówczas nie przedostanie się do płuc. Jeśli zauważysz mgiełkę wydobywającą się z ust po zakończeniu inhalacji, to znaczy, że zastosowałeś inhalator niewłaściwie. Włożenie inhalatora do ust i kilkakrotne szybkie naciśnięcie to także zła metoda. Istotne jest, by skoordynować wdech z uwalnianiem dawki leku z dozownika.
Należy przytrzymać aparat w pobliżu otwartych ust, wziąć głęboki wdech i prawie natychmiast nacisnąć spust inhalatora. Wdech powinien trwać jeszcze chwilę po podaniu leku, a następnie trzeba wstrzymać oddech na 3-5 sekund. Pierwszy wdech powoduje rozszerzenie oskrzeli, natomiast dwa szybkie, następujące po sobie, już nie zwiększają tego efektu. Silniejsze działanie może zapewnić tylko odczekanie 2-5 minut i ponowne podanie leku. Przedawkowanie leków wziewnych rozszerzających oskrzela może prowadzić do niebezpiecznego przyspieszenia czynności serca. Dlatego powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarza. Na ogół przyjmuje się, że w ciężkim napadzie astmy można podać maksymalnie 4 wdechy leku (2 wdechy co 20 minut).

Kofeina w zastępstwie inhalatora. W razie nagłej potrzeby można zażyć kofeinę, szczególnie jeśli nie masz pod ręką inhalatora. Tabletka kofeiny lub kilka filiżanek mocnej kawy napewno pomoże. Kofeina należy bowiem do tej samej grupy leków co teofilina i aminofilina - powszechnie używane leki rozszerzające oskrzela. Kofeina jednakże nie zastąpi właściwego leczenia, może być stosowana jedynie w nagłej potrzebie, kiedy nie ma innych leków.

Witamina B6 pomaga w leczeniu astmy. Odkrycie jej skuteczności było dziełem przypadku. Podczas badań nad działaniem tej witaminy w niedokrwistości sierpowatokrwinkowej stwierdzono, że podawanie 50mg witaminy B6 dziennie zmniejszyło nasilenie napadów u pacjentów cierpiących na astmę. Za duże dawki witaminy B6 mogą mieć działanie toksyczne, dlatego jej stosowanie powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarza.
Powinieneś w takim stopniu znać swój organizm, by móc rozpoznać najważniejsze objawy zaostrzenia astmy. Gdy rozpoznasz pierwsze symptomy i od razu podejmiesz właściwe działania, może uda Ci się nie dopuścić do rozwoju ciężkiej postaci choroby. Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym większe są Twoje szanse na wyleczenie!

Wysiłek fizyczny, ale także stres emocjonalny to niespecyficzne czynniki, które mogą wywołać napad choroby u astmatyka. Jeśli zauważyłeś objawy astmy podczas wzmożonej aktywności fizycznej zastosuj kilka sprawdzonych rad:
- wydłuż krok, nie otwierając przy tym ust; chwytanie powietrza otwartymi ustami podczas intensywnego wysiłku wysusza gardło i oziębia je, co sprzyja atakom astmy - staraj się oddychać nosem
- pływanie to idealne ćwiczenie fizyczne dla astmatyków; dzięki wysokiej wilgotności otoczenia błona śluzowa jamy ustnej i gardła nie wysycha; pacjentom z astmą zaleca się każdy rodzaj sportu, który łączy się z krótkotrwałym znacznym wysiłkiem, np. gra w piłkę lub tenis
- lekarstwo przed treningiem; pozostaw sobie czas na złapanie oddechu; jeśli biegniesz bez wytchnienia, szybko się zmęczysz; pamiętaj o rozgrzewce i zażyciu lekarstwa przed rozpoczęciem treningu
 
KAŻDY OBJAW ASTMY TRAKTUJ POWAŻNIE!  
Co roku z powodu tej choroby umiera 4000 Amerykanów, a w ciągu kilku ostatnich lat śmiertelność z tej przyczyny wzrosła o 23%. Dzieje się tak, gdyż pacjenci nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i gdy kończy się zapas leków, próbują sami sobie pomóc lub zwracają się do lekarza za późno - Kiedy objawy choroby zaczynają gwałtownie narastać, nie można zwlekać. Jeśli zwykle korzystałeś z inhalatora raz albo dwa razy w tygodniu, a teraz musisz powtarzać zabieg trzy lub cztery razy dziennie, to z pewnością Twój stan się pogorszył. Eksperci twierdzą, że należy bezzwłocznie szukać pomocy medycznej w każdym przypadku trudności w oddychaniu.

Preparaty naturalne wspomagające leczenie astmy...
- Gynostemma królewska, starochińskie naturalne leczenie astmy
- LUX VITALE, (Colostrum), najlepszy suplement odpornościowy
- Iskial, olej z wątroby rekina 

...oraz leki tradycyjne
- Calcium Sanosvit, syrop bananowy
- Witamina B
- Ranigast Max

MEDYCYNA / LECZENIE NATURALNE

gorące kąpiele kończyn (40°C), krótkie, gorące lub zimne nasiadówki, ranne i wieczorne obmywanie ciała zimną wodą (wycieranie szorstkim, lnianym ręcznikiem), wieczorem ciepły kompres na pierś, napar z melisy
Nalewka majerankowa - 50g świeżego ziela, 30-40g majeranku + 1 butelka białego wina wytrawnego, zakorkować i odstawić na 10 dni;  przefiltrować do butelki z ciemnego szkła, pić 1 kieliszek po kolacji + gorące kompresy na plecy (około 30 minut)
Sok ze świeżej cebuli - 10-20 dni w każdym miesiącu, rozpoczyna się od 1 łyżeczki do 5 łyżeczek przed posiłkiem, ssać plastry cebuli
Podczas ataku - gorąca kąpiel nóg do kolan (38-45°C) 10-20 minut, po zakończeniu polać zimną wodą
Przy astmie należy jeść surowe śliwki, pić rumianek, 2x2 łyżeczka siemienia lnu zmielonego (popić wodą) lub propolis (2x15 kropel).

Więcej... Domowe Leczenie Naturalne - Astma i 4 ebooki zdrowotne do pobrania za darmo!!!

Aromaterapia-zdrowie duszy cz.I

Wielu uzdrowicieli i praktykujących medycynę naturalną wierzy, że większość chorób ma swoje korzenie głeboko w zakamarkach duszy. Uzdrowiciele i szamani nie rozdzielają właściwie materii i ducha.
Zrozumienie aromaterapii polega na uznaniu faktu, iż „substancje witalne”, takie jak krew i inne płyny ustrojowe są manifestacją energii w ciele. Tak samo jak olejki esencjonalne są „substancją witalną” rośliny powstałą w procesie synergii rośliny z energią słoneczną.
Krótka historia aromaterapii
Rośliny aromatyczne były używane przez człowieka od zarania historii. G. Mojay w swej książce: „Aromatherapy for healing the spirit” pisze, że istnieją dowody na to, że ponad 4000 lat temu starożytni Sumerowie używali pachnacych ziół takich jak cyprys i mirra. W 1870 G. Ebres odkrył 21-metrową rolkę papirusu, przedstwiającą listę ponad 850 egipskich remediów roślinnych, datowaną na około 1500 r p. N. E.
Powszechnie znanym jest fakt, iż starożytni Rzymianie i Grecy byli mistrzami sztuki zapachowej. Używali oni bardzo prymitywnych metod do produkcji olejków esencjonalnych, ale byli w stanie stworzyć zarówno perfumy jak i mazidła. Te praktyki były początkiem tradycji, która przetrwała kilka cywilizacji i rozwinęła się razem z nauką i medycyną bazując na wiedzy empirycznej oraz intuicji.

Metody użycia olejków esencjonalnych
Istnieje wiele metod aplikacji olejków – zarówno w celach terapeutycznych jak i relaksacyjnych. Poniższe metody należą do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych. Jakąkolwiek metodę wybierzemy, wpłynie to korzystnie na zdrowie fizyczne, mentalne i duchowe.
UWAGA: olejki esencjonalne i zpachowe nigdy nie powinny być spożywane, chyba że przepisane jest to przez lekarza lub wykwalifikowanego praktyka.

1. METODA: masaż
PROCEDURA: osoba masowana powinna być przykryta ręcznikami oprócz miejsca które jest aktualnie masowane. Masaż powinien trwać do 90 min.
DOZOWANIE: 7-10 kropel olejku esencjonalnego rozprowadzic w 25 ml. olejku przewodzącego (może to być oliwka dla dzieci lub jaki kolwiek olejek pochodzenia roślinnego)
KORZYŚCI: Masaż poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Działa rewelacyjnie na zmęczone i obolałe mięśnie, atakże na napięcie nerwowe i przemęczenie

2. METODA: Maści i kremy
PROCEDURA: Metoda ta wymaga bazy kremowej (najlepiej jesli zrobiony jest on z olejów pochodzenia roślinnego i tłoczonych na zimno). Oprócz olejków zapachowych można dodać również wyciagi z ziół, np, nagietka
DOZOWANIE: 5-20 kropel na 50 g kremu
KORZYŚCI: Wieksza dawka olejku może być aplikowana na siniaki, zwichnięcia, bolące stawy. Mniejsza dawka koi wrażliwą i opuchniętą skórę.

3. METODA: kompresy, okłady
PROCEDURA: dodajemy olejek esencjonalny do miski z wodą zimna lub ciepłą. Moczymy czysty kawałek naturalnej tkaniny, odciskamy i okładamy chore miejsca na około 5 minut. Powtarzamy 2-4 razy.
DOZOWANIE: 3-5 kropli Na 600 ml wody
KORZYŚCI: Goracy kompres jest odpowiedni w wypadku przeziębienia charkteryzującego się bolem stawów i mięśni. Zimne oklady dziłają kojąco na miejsca rozpalone, opuchnięte z uczuciem pieczenie.

4. METODA: parówka
PROCEDURA: Dodoajemy olejku esencjonalnego do miseczki z wrzątkiem. Przykrywamy głowę ręcznikiem, wdychamy parę prze 1-2 minuty. Powtarzamy czynność 2-4 razy.
DOZOWANIE: 2-3 krople na 600 ml wody
KORZYŚCI: Wpływa korzystnie na wszelkie problemy z ukladem oddechowym, włączając oskrzela, zapchane zatoki, kaszel, ból gardła, przeziębienie i grypę.

5. METODA: kąpiel
PROCEDURA: dodajemy olejek esencjonalny do bardzo ciepłej wody, rozprowadzając krople po całej kąpieli. Zanurzamy się w wannie relaksując się tyle czasu ile potrzebujemy.
DOZOWANIE: 4-6 kropli – dorośli
3-5 kropli – 13- 16 lat
2-4 kropli – 10-12 lat
1-3 kropli – 7-9 lat
1-2 kropli – 4-6 lat
1 kropla – dzieci poniżej 3 lat
KORZYŚCI: kąpiele takie są szczególnie korzystne przy napięciach nerwowych, oraz zmęczonych i bolących mięśniach. Na bezsenność używamy: lawendę, pomarańczę i rumianek – kąpiel taką bierzemy przed snem.

6. METODA: parowanie
PROCEDURA: wlewamy olejek na podstawkę (zawierającą wodę), którą można bezpiecznie podgrzewać
DOZOWANIE: 5-20 kropel
KORZYŚCI: Metoda ta jest stosowana głównie dla podniesienia nastroju i humoru. Poza tym niektóre olejki dezynfekują powietrze w pomieszczeniu, co wplywa korzytnie na oddychanie.
c.d.n.
Źródło: Gabriel Mojay, Aromatherapy for healing the spirit
Katarzyna Grzegorzewska
www.herbsenergy.com

Aromaterapia-zdrowie duszy.

Jak powiedział G. Mojay: “Wszystkie olejki esencjonalne mają moc przemiany naszych emocji oraz stanu ducha. Tylko te, które są właściwe dla danej osoby w danym momencie jej życia, posiadają subtelną moc transformacji”.
Istnieje wiele sposobów mieszania olejków w zalezności od celu, w jakim się je dobiera. G. Mojay rekomenduje klasyfikację zapachów na podstawie 5 żywiołów. Ich charakterystyka znajduje się poniżej:

Nierównowaga emocjonalna natury Drewna.
 Ten rodzaj zaburzenia emocjonalnego wywołany jest poprzez dlugoterminowy stres. Charakterystyczny jest dla ludzi ambitnych, ciężko pracujących, którzy nagle tracą motywację. Ten rodzaj depresji charakteryzuje się brakiem wizji na przyszłość i celu w życiu. W tym wypadku ukoje nie przynisą następujące olejki esencjonalne:
Bergamotka – ma dobrą opinię w podnoszeniu energii. Łączy właściwości relaksacyjne oraz odświerzające, dlatego jest właściwym wyborem w stanach depresyjnych, które sa wynikiem stresu oraz tłumionych uczuć.
Pomarańcza i mandarynka – działają podobnie do bergamotki. Ich cieply, świerzy i owocowy aromat harmonizuje i przywraca radość tam gdzie napięcie i stress zrodziły wąskie i negatywne spojrzenie na rzeczywistość.
Neroli – działa na poziomie bardziej subtelnym. Przywraca pogodę ducha. Może pomóc uwolnic skrywane emocje, które często powodują depresję, do chwili aż zostaną uwolnione
Niemiecki i rzymski rumianek – są najlepszym rozwiązaniem na zmienność nastrojów i irytację. Zapach ten neutralizuje urażone ego i pomaga uwolnić ducha z jego opresyjnych nawyków

Nierównowaga emocjonalna natury ognia
Ten rodzaj depresji z reguły wyplywa z nierównowagi uczuć miłości i radości – emocje te mają swoje korzenie w sercu i umyśle. W tym wypadku często obserwuje się brak entuzjazmu oraz inspiracji. Tendencje do tego rodzaju depresji mają osoby z natury ciepłe i emocjonalne, ale które na skutek dysharmoni emocjonalnej mogą stać się zimne i apatyczne, lub rozchwiane i nadwrażliwe. Depresja natury ognia może byc także rezultatem odrzucenia. Ma to swoje korzenie w braku poczucia bezpieczeństwa często spowodowanym zawodem w relacjach z innymi. Olejki przywracające balans elementu ognia pomagaja uwolnić się od uczucia zastoju i niezadowolenia.
Jaśmin – ma właściwości antydepresyjne i wręcz euforyczne. Z kolei właściwości delikatnie tonizujące i relaksujące energię serca dają efekt komfortu i podniesienia energii. Jaśmin pomaga również w stanach depresyjnych wynikających z chronicznych niepokojów natury seksualnej – niezależnie czy problem lezy w zachamowaniach, powściągliwości, frustracji, czy nadwrażliwości.
Ylang ylang – jest odpowiedni dla tych, u których potrzeba ciągłego emocjonalnego podekscytowania powoduje niepokój , gdy życie staje się nudne. Ten zapach koi przygnębienie, które jest wynikiem męczącego znudzenia.
Róża – wzmacnia energię yin serca, pomagając przywrócić poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa. Zapach ten zalecany jest dla bardzo wrażliwych osób przepełnionych romantycznym idealizmem. Ponieważ wymagaja oni wiele od życia i miłości, łatwo ich zawieźć lub urazić. Olejek różany pomaga odnaleźć radość życia.
Rozmaryn, z drugiej strony, umacnia nasz umysł. Podnosząc nasze ego, zapobiega depresji, która jest wynikiem braku pewności siebie oraz braku umiejętności osiągania wyznaczonych celów. Rozmaryn podnosi energię dzięki swoim ciepłym i orzeźwiającym właściwościom.
Melissa przywraca równowagę umysłu oraz pomaga rozwiać opresyjne emocje. Jest odpowiednia dla ludzi, którym problemów przysparza konfrontacja z przyczynami depresji. Takie osoby przeważnie wolą „cierpeć w milczeniu” niż okazywać swoje uczucia na zewnątrz oraz reagują opornie na wprowadzenie jakichkolwiek zmian.
Nasiona Kolendry – olejek ten przywraca komfort intelektowi i podnosi jego energię. Jest szczególnie pomocny w przypadku depresji wynikającej z braku różnorodności. Zapach ten podnosi optymizm i twórczą postawę tych, których życie skupia się na rutynie i powtarzających się czynnościach

Nierównowaga emocjonalna natury Ziemii
Ten typ depresji zwiazany jest z zamartwianiem się i nadmiernym myśleniem. Uczucia jakie się tu pojawiają, to przmęczenie i poczucie zagubienia.
Innym silnym uczuciem towarzyszącym tego rodzaju depresji jest przasdna empatia. Widoczne jest to u ludzi, ktozy wciąż zamartwiają sie i obawiają o innych. Osoby takie często nie dbają o swoje własne potrzeby I trudno jest im przyznać, iż same potrzebują pomocy.
Jeszcze inny typ tej depresji wyraża się w emocjonalnym nienasyceniu, które zakorzenione jest w przekonaniu, że “nikomu nie zależy…”
Podsumowując, zaburzenia emocjonalane typu „ziemskiego” biorą się z braku dbania o siebie i o swoje potrzeby oraz towrzyszącemu tym problemom - ciężaru na duszy (sercu)
Vetiver (roślina pochodząca z Indii)jest jednym z najbardziej podnoszacych energię zapachów. Jest przeznaczony szczegolnie dla tych którzy notorycznie odkładają swoje własne potrzeby na potem, zparacowuja sie, zapominając często o jedzeniu i odpoczynku.
Kardamon rekomendowany jest w przypadku chandry i przygnebienia. Podnosi energie tych, ktorzy narzekaja na apatię i brak zainteresowania – szczególnie, kiedy są przytłoczeni obowiązkami
Cytryna – “oczyszcza” inetelekt i podnosi ducha. Kiedy umysł jest przytłoczony negatywnymi myślami i zmartwieniami, olejek ten pomaga to rozładowac. Zapach ten ma właściwości uwalaniające umysl z opresji wynikajacej z mentalnej stagnacji i dezorientacji
Olibanum (kadzidło) – łagodzi przesadne zamartwianie sie. Działa wyśmienicie w przypadku uporczywych i powracających negatywnych myśli i zmartwień. Przywraca siłę duchową, która pomaga uwolnic sie od cierpienia, co przynosi upragnioną ulgę.
Mirra także pomaga uwolnić nas od ziemskich ograniczeń i niepowodzeń. Dzięki ukojeniu bólu jesteśmy w stanie dotrzeć do naszej duszy. Olejek ten dziala najlepiej w przypadku smutku po stracie.

Nierównowaga emocjonalna natury Metalu
W ciele ludzkim żywioł metalu rządzi płucami i oddechem. Związany jest ściśle z uczuciem chciwości. Emocje takie jak, pesymism, żal, wyrzuty sumienia oraz poczucie starty są przyczyną dysharmonii energii metalu. U osób doświadczających zaburzeń tego rodzaju dominuje poczucie pustki emocjonalnej, melancholii, wyizolowania i rezygnacji.
Cyprys jest przeznaczony w szczególności do terapii depresji natury Metalu. Jego energetyczne działanie pomaga podjąć akcję i zainicjować zmianę, co może poprowadzic do ogólnej przemiany. Zapach ten pomaga uwolnić sie od tego, co jest już bezużyteczne. Podsumowujac, olejek ten jest właściwy dla osób, które gdzieś “utknęły” i nie są w stanie posuwać się na przód.
Eukaliptus również pomaga ruszyć z miejsca. Zapach ten wyostrza zmysły, a co za tym idzie – również poszerzyć naszą świadomość. Może być używany z powodzeniem do podniesienia energii kiedy obecne jest poczucie zamknięcia w potrzasku i ograniczenia.
Szałwia muszkatołowa znana jest ze swoich antydepresyjnych właściwości zarówno w stosunku do duszy, jak i umysłu. Jest szczególnie polecana przy tego rodzaju depresji, która jest wynikiem chronicznego napięcia nerwowego. Zapach ten relaksuje i wzmacnia układ nerwowy i przywraca poczucie siły wewnętrznej. Szałwia działa również na bardziej subtelnym poziomie, np. kiedy doświadczamy poczucia zagubienia.
Hyzop i sosna – również pomagają pozbyć się żalu i wyrzutów sumienia. Zachęcają nas aby wznieść się ponad ograniczenia. Te mocne i świeże zapachy rozwiewają pesymizm. Są bardzo użyteczne w przypadku negatywnej postawy, ktorej towarzyszą przemęczenie i wyczerpanie.
Drzewo herbaciane (melaluka) jest ochronnym tonikiem dla ducha i ciała. Pomaga podnieść morale tych którzy chorują. Olejek ten z powodzeniem wykorzystywany jest w przypadku depresji osłabiającej system odpornościowy – w szczególności, kiedy zmieszamy go z innymi zapachami, odpowiednimi dla danej osoby.

Nierównowaga emocjonalna natury wodnej
Stany depresyjne natury „wodnej” charkteryzują się stanem bezsilności i apatii. Niektóre osoby doświadczające tego typy depresji, w zetknięciu z trudnościami, mogą czuć obezwładnione przez siły pozostające poza ich kontrolą. Ludzie ci kwestionują swoją zdolność do podjęcia jakichkolwiek wyzwań. Tym uczuciom, które „łamią” ducha często towarzyszy strach.
Tymianek jest olejkiem tonizującym układ nerwowy znany od wieków jako „środek na odwagę”. Przeciwdziała on stanom depresyjnym, które wymagają odbudowania woli. Dlatego też, zapach tymianku własciwy jest dla osób doświadczających poczucia klęski, strachu i powodowanej tym apatii.
Owoc jałowca ma działanie podobne do tymianku. Pomaga szczególnie tym, którzy z powodu wątpliwości we własne siły poddają się i unikają wyzwań. Olejek ten jest właściwy szczególnie dla osób, których negatywne spojrzenie naświat ogranicza i blokuje ich dalszy rozwój.
Imbir również pomaga w stanach apatii, podnosząc energię umysłu. Wzmacniając naszą wolę, podnosi się też morale, które z kolei uruchamia inicjatywę do zmian. Pomaga nam to podjąć zdecydowane i pewne siebie działania.
Geranium, z kolei studzi i powstrzymuje emocje, zachęcając nas do relaksu o regeneracji naszych zasobów. Dlatego też, zapach ten jest właściwy w stanach depresyjnych, które wynikają z przepracowania i wręcz doprowdzenia się do granic wytrzymałości. Geranium w przeciwieństwie do szałwii muszkatołowej działa najlepiej w stanach natury gorącej przy niedostatku energii yin.

Katarzyna Grzegorzewska
www.herbsenergy.com

środa, 25 maja 2011

ZDROWY DOTYK-AKUPRESURA

Skuteczną naturalną metodą leczenia jest wywodząca się z Chin akupresura. Odpowiedni ucisk wyznaczonych części ciała może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka.


Akupresura to najstarsza, tradycyjna metoda leczenia. Polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te zwane są receptorami. Są to unerwione miejsca, które odpowiadają określonym organom. Wykonując masaż receptorów osiąga się lepsze ich ukrwienie, a co za tym idzie również określonego narządu.

Bardzo ważną zasadą akupresury jest wykonywanie masażu od lewej nogi i od śródstopia. Zabieg przynosi ulgę we wszystkich rodzajach bólu zaczynając od bólu głowy, bólu pleców, poprzez migreny i skończywszy na katarze siennym. Niektórzy zwolennicy uważają, że za pomocą akupresury można wyleczyć bardzo poważne, skomplikowane schorzenia. Jedno jest pewne – zanim przystąpimy do zabiegu, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu po poradę.

Podstawowe wskazania do akupresury:
 • bóle głowy,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle reumatyczne,
 • nerwobóle,
 • bóle mięśniowe,
 • zawroty głowy,
 • padaczka,
 • osłabienie i zanik mięśni,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • choroby jelit,
 • niestrawność,
 • astma,
 • zapalnie gardła,
 • zapalenie zatok,
 • kaszel,
 • zapalenie oskrzeli,
 • miażdżyca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • stany zapalne,
 • zaburzenia w okresie menopauzy,
 • zapalenie rogówki,
 • nerwice,
 • zaburzenia snu,
 • wyczerpanie psychiczne.

Przeciwwskazania do zabiegu:
 • łagodne i złośliwe nowotwory,
 • ciąża,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • ostre choroby infekcyjne,
 • wysoka gorączka,
 • zakrzepnięcie tętnicy wieńcowej,
 • daleko posunięte wyniszczenie organizmu.
Magiczne miejsca na ciele człowieka
Za pomocą ucisku na określone punkty na ciele człowieka można poprawić stan swojego zdrowia. Wykonując masaż w określonych miejscach wpływamy na organy wewnętrzne organizmu i dzięki temu dodajemy im energii. Punkty te zwane są receptorami i są połączone poprzez układ nerwowy z poszczególnymi narządami ciała. Masaż działający na odpowiednie punkty powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które znajdują się w tych miejscach. W ten sposób powstałe impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego i dochodzą do kory mózgowej, zaś stamtąd do chorego narządu. W ten sposób zmniejszają ból.

Kolejność masowania receptorów:
 1. Nerki, przewód moczowy, i pęcherz moczowy – wskutek masażu substancje trujące zostają wydalone.
 2. Głowa – stanowi centrum sterujące każdym narządem.
 3. Żołądek, jelita, wątroba, trzustka – narządy odtruwające, od nich zależy czy występują produkty regeneracyjne dla każdego narządu.
 4. Produkty limfatyczne – dzięki nim następuje rozpad produktów osadowych i przeciwciał.
 5. Pozostałe punkty, które są zależne od rodzaju schorzenia.
Technika wykonywania zabiegu
Wyróżnia się 4 metody stosowania akupresury:
1- lekkie pukanie
Metodę stosuje sie u małych dzieci i u osób mających wątłą budowę ciała. Polega ona na tym, że czubkami palców opukuje się określone punkty przez ok. 2-3 minuty.
2- Ucisk palcami
Są to głębokie, okrężne uciski na wyznaczonych punktach ciała.
3- Masaż paznokciami
Metoda ta ma bardzo silne działanie, dlatego nie można jej wykonywać u chudych osób.
4- Masaż drewnianą pałką
Pałka na jednym końcu jest zaokrąglona, a na drugim szpiczasto zakończona. Za jej pomocą masuje się określone miejsca na ciele człowieka.
Każdy receptor powinien być masowany ok 2-3 minut.
Wrażliwe stopy
Szczególną uwagę należy na stopach, na których znajduje się wiele receptorów, mających połączenie z innymi częściami ciała. Należy o nie odpowiednio dbać, przede wszystkim przez:
 • moczenie stóp w solach,
 • używanie wałku do masażu stóp,
 • usuwanie zgrubienia i nagniotki,
 • używanie wkładek do butów,
 • noszenie wygodne obuwie.

Jakie receptory należy masować przy określonej chorobie?

 • Alergia - nadnercze, nerki, przewód moczowy,
 • Astma - nadnercze, nerki, pęcherz, płuco
 • Bezsenność- głowa,
 • Biegunka - żołądek, przewód pokarmowy,
 • Choroba krtani - krtań, oskrzela,
 • Duszność - płuca, oskrzela, głowa,
 • Zapalenie dziąseł - masaż górnej i dolnej szczęki,
 • Ból gardła - krtań, migdały, receptory gruczołów limfatycznych,
 • Grypa - punkty limfatyczne, śledziona, nos, zatoki,
 • Kaszel - masaż oskrzeli, płuc,
 • Menstruacja - jajnik, macica, masaż łydek z zewnątrz na obu nogach,
 • Migrena - skroń, żołądek,
 • Nadciśnienie tętnicze - nerki, przewód moczowy, pęcherz, pień mózgu,
 • Omdlenie - serce, nadnercze,
 • Reumatyzm - nerki, moczowód, narządy przemiany materii,
 • Zapaść - natychmiast serce i nadnercze,
 • Zmęczenie - nerki, moczowód, pęcherz
 • Żylaki - nerki, moczowód, nadnercze, kręgosłup,
 • Angina - krtań, migdały,
 • Białaczka - śledziona, migdałki,
 • Bóle w ramionach - punkty kolana i barku,
 • Hemoroidy - nerki, nadnercze,
 • Impotencja – jądra,
 • Bóle karku - mięśnie szyi, kręgosłupa, część szyjna i ogonowa,
 • Krótkowzroczność - nerki, moczowód, oczy,
 • Obrzęk nóg - nerki, pęcherz, serce,
 • Osteoporoza - masaż tarczycy,
 • Słabe zęby - górna i dolna szczęka.
Wykorzystanie akupresury
Akupresura jest również wykorzystywana przy problemach kobiecych związanych z menstruacją, porodem czy przekwitaniem. Jej główne zadanie to złagodzenie bólu.
Ciąża
W czasie ciąży partner może pomóc swojej partnerce. Należy wtedy zastosować rozcieranie w górę i w dół kanału początkowego pod pępkiem. Pomaga to utrzymać ciążę w przypadku, kiedy występują problemy związane z zajściem w ciążę. Żeby dziecko nie przyszło za wcześnie na świat należy wykonywać ucisk na poziomie miednicy. Podczas porodu powinno się masować w górę wewnętrzną część nogi, od kości skokowej zaczynając od umięśnionego obszaru za kością skokową.
Menopauza
Przy napływach gorąca powinno się masować miejsce między drugim a dużym palcem u nogi, na szerokość dwóch palców w górę stopy od połączenia między palcami. Pomocny jest wtedy także taniec w celu wzmocnienia kości i mięśni. Wykonuje sie także masaż stóp, najlepiej za pomocą drewnianego wałka.
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
Żeby złagodzić w tym czasie huśtawkę nastrojów i uczucie napięcia zaleca się masowanie śledziony. Dodatkowo warto wprowadzić do swojej diety pokarmy zawierające duże ilości witaminy B6.
Bolesne miesiączki
Przy dolegliwościach tego typu należy skupić się na dolnej części pleców. Ręce kładziemy na talii i kciukami naciskamy mięśnie idące obok kręgosłupa, zaczynając od talii i przesuwając masaż w dół do bioder. Przy bólach miesiączkowych pomaga także ciepło na plecach, W tym celu przykłada się termoform, który potrafi przynieść odczuwalną ulgę. Jeżeli mamy do czynienia z ciężkimi bólami miesiączkowymi wtedy zaleca się rozcieranie piersi. W celu złagodzenia bólu masuje się także miejsce, gdzie przód uda łączy się z tułowiem, tuż obok sromu.
Powikłania
Przy wykonywaniu nadmiernej i nieumiejętnej akupresury, w szczególności u osób wrażliwych, mogą się doprowadzić negatywne objawy takie jak biegunka, wymioty czy kołatanie serca.
Akupresura to bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Zalecana jest dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i chce walczyć z bólem, ograniczając przy tym stosowanie środków przeciwbólowych.

ZDROWY SEN-aromateraoia lecznicza na zdrowy sen.


Wiele z olejków mających zastosowanie w aromaterapii świetnie sprawdza się w leczeniu bezsenności. Sprawdźmy więc, jakie olejki wykorzystać, by nie mieć problemów ze snem.
Zanim jeszcze zaczniesz korzystać z uroków aromaterapii, zlokalizuj źródło swojej bezsenności - czy jest spowodowana chwilowym i nadnaturalnym pobudzeniem, czy też wywołuje ją stres.

Na stres najlepsze będą poniższe olejki:
- neroli (uzyskiwany z kwiatu pomarańczy, działa antydepresyjnie i uspokajająco)
- różany (uzyskiwany z róży damasceńskiej, działa uspokajająco, ma zbawienny wpływ na skórę)
- z drzewa sandałowego (ma działanie uspokajające, używany także do leczenia schorzeń dróg oddechowych)
- majerankowy (działa antydepresyjnie i uspokajająco, pomocny przy leczeniu nadciśnienia i bólów głowy)

Na pobudzenie sprawdzą się poniższe olejki:
- lawendowy (szczególnie polecam, najczęściej stosowany na bezsenność)
- mandarynkowy (wyjątkowo kojący olejek)
- rumiankowy (działa uspokajająco i relaksacyjnie)
- jaśminowy (ma działanie uspokajające i antydepresyjne)
- benzoin (ma właściwości uspokajające i relaksujące)

Strzeż się podróbek!
Olejki kupuj tylko w aptece! Pamiętaj, że wartościowe składniki olejków ulatniają się pod wpływem światła, tak więc wybieraj tylko te w ciemnych (brązowych lub granatowych) buteleczkach. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij opinii farmaceuty.

4 sposoby na wykorzystanie olejków
Kiedy już zakupiłeś interesujące cię olejki, możesz zacząć je stosować na jeden z wybranych sposobów.

Kilka kropel na pościel
Pokrop olejkiem pościel, na której śpisz. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić. Zbyt intensywne zapachy dadzą skutek odwrotny od zamierzonego.

Kąpiel
Na 2-3 godziny przed snem urządź sobie królewską kąpiel w wannie. Do wody dodaj kilka kropel wybranego olejku.

Kominek zapachowy
Dodaj kilka kropel swojego ulubionego olejki do kominka zapachowego. Jeżeli nim nie dysponujesz, możesz skorzystać w zastępstwie z elektronicznego odświeżacza powietrza.

Masaż pleców
Tu będziesz potrzebował usługi profesjonalnego masażysty lub pomocy bliskiej osoby. Korzystaj z masażu na 2-3 godziny przed pójściem spać.
Zobacz jak w prosty sposób możesz pokonać bezsenność.

CHOROBY TARCZYCY-objawy,leczenie

Problemy z tarczycą są bardzo często występującą chorobą wśród kobiet, ale pojawia się również, z częstotliwością dziesięć razy mniejszą, również u mężczyzn. Nieleczona może powodować bardzo negatywne skutki dla organizmu.
Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada za całą gospodarkę hormonalną organizmu. Znajduje się ona w przedniej części szyi i składa się z dwóch płatów bocznych, które są ze sobą połączone węziną. Standardowo waży między 30 a 60 g, a podczas ciąży może się powiększać. Nie bez znaczenia dla jej wielkości jest również cykl miesiączkowy. Tarczyca produkuje bardzo ważne hormony – T3, T4 i kalcytoninę, która wpływa na metabolizm organizmu.
Jest wiele chorób tarczycy. Najpopularniejsze to niedoczynność i nadczynność. Choroby te mogą przyjmować różne postacie, na przykład Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Mogą to być dolegliwości niegroźne dla zdrowia, ale nieleczone mogą powodować bardzo ważne konsekwencje dla organizmu.
Objawami problemów z tarczycą jest wzrost lub zmniejszenie wagi ciała bez powodu, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, przyspieszona akcja serca, brak chęci do czegokolwiek, senność, blada skóra, łamliwe włosy i paznokcie, a także pogrubiony głos. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, koniecznie wykonaj badania krwi – TSH, FT3 i FT4 i udaj się do endokrynologa lub lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do takowego. Najlepiej jest też wykonać USG tarczycy, bo dzięki temu będzie się miało przygotowany zestaw badań i lekarz od razu oceni, czy są to problemy z tarczycą czy inne dolegliwości. Na termin do endokrynologa czeka się zwykle, państwowo bardzo długo, dlatego warto się przed tym ustrzec.
Leczenie chorób tarczycy najczęściej polega na leczeniu farmakologicznym tyreostatykami, zwykle dożywotnim. Jedną z metod jest również radioterapia jodem (izotop 131>J), a także stosowanie betablokerów, takich jak propranolol. Gdy tarczyca jest znacznie powiększona, należy wykonać leczenie chirurgiczne, polegające na częściowym usunięciu tarczycy. W sytuacji nowotworów tarczycy operacje również są konieczne. Czasem polegają na całkowitym usunięciu tarczycy.
Z tarczycą nie ma żartów. Może powodować druzgocące skutki w naszym organizmie. Nie można tego lekceważyć, ale jednocześnie trudno nie zauważyć problemów z nią.

ZDROWIE,"ZGAGA" - czyli nadkwasota żołądka.

Zgaga (uczucie pieczenia poniżej przelyku w przewodzie pokarmowym), to chyba niewątpliwie najbardziej dokuczliwy objaw  nadkwasoty jaki nam dokucza. 
 Oczywiście zgaga dokucza, ale istnieje jeszcze inny objaw który jest bardzo nieprzyjemny i którego nie odczuwamy prawie wcale, - za to otoczenie odczuwa dość mocno. Jest to cuchnący oddech.  Nasilenie jest bardzo rożne, bo od ledwo dostrzegalnego, aż po takie którego nikt z otoczenia nie wytrzymuje, nawet bardzo kochający mąż u żony czy żona u męża. Zagłuszenie tego "zapachu" np: papierosem, to pierwszy błąd, przypisywanie tego psującym się lub nie oczyszconym zębom - drugi.
Zarówno zgaga, jak i cuchnący oddech, to dwa objawy tej samej dolegliwości, która zwie się nadkwasotą. Występują w różnej kolejnści, niekoniecznie razem, ale ich pochodzenie jest jednakowe. Na nadkwasotę  stosowano niegdyś wody gazowane, wody emskie (roztwór ok 5g. soli w litrze wody),pastylki emskie czy poprostu zażywano oczyszczoną sodę. Oczywiście to przyniosło natychmiastową ulgę - przypomnijmy że to było w epoce wielkich triumfów chemii z jej środkami szybkiego działania. Była to jednak ulga doraźna, która w dalszym rozwoju sprawy chorobowej... pogłebiała nadkwasotę. Im dalej tym więcej trzeba było tej sody zażywać, tym krócej taka dawka wystarczyła, aż dochodziło do katastrofy, jaką w tej sytuacji był wrzód żołądka, dlatego też było by warto tego uniknąć i zadbać oto co się zjada i dbać o swoje zdrowe odżywianie. 
Dziś wiadomo, że nadkwasota jest objawem złej przemiany materii wobec czego nie należy stosować ani sody, ani napojów gazowanych, bo te przemiany materii, nie poprawią. Warto jeszcze dodać że osoby cierpiące na nadkwasotę bardzo mocno reagują na alkochole. Upijają się szybko i choć zawsze tu w grę wchodzą niewielkie ilości alkocholu - tym szkodliwszy jest on dla pacjenta. Wbrew starym przepisom, które pozwalały traktować pacjenta jak szklaną probówkę( nadmiar kwasu? dajemy sodę!), nadkwasotę leczy się dziś również kwasami...
Należy jak najczęściej pijać soki z wszytkich kwaśnych owoców, a więc cytryn, pomarańcz, porzeczek (szczególnie czarnych), sok z surowej kapusty kiszonej, sok z kiszonych ogórków, z jabłek itp.
 Jeżeli chodzi o dalsze metody domowego leczenia można polecić ziele tysiącznika (ziele o wskaźniku gorczycy), liść babki wąskolistnej, liść bobrka, korzeń goryczki - sproszkowane zażywać 2 razy dziennie mniej niż pół łyżeczki. I ostatni najskuteczniejszy choć nieco kłopotliwy sposób domowego leczenia - to sok z surowego ziemniaka. Średniej wielkości ziemniak zetrzeć na tarce, dolać trochę wody, wycisnąć wszystek sok i wypić na czczo. Niezależnie od tych wszystkich przepisów należy skontrolować inne sprawy jak trawienie, zaparcie. Trzeba pamiętać, że na trasie przewodu trawiennego wszystko musi być zdrowe i pracować wzorowo (kons. z lekarzem), bo tędy idzie droga wszelkiego niekłopotliwego i niekosztownego leczenia domowego, a unikać przedozowania środków chemicznych, które na jedno pomagają, a na drugie szkodzą. Ważne jest zdrowe odżywianie, gdyż na pewno pozwoli nam ono uniknąć nadkwasoty czy jak kto woli "zgagi".

HYDROMASAŻ - A ZDROWIE.


W obecnych czasach łazienka ze swoim wyposażeniem nie służy tylko do zabiegów higienicznych, ale także jest miejscem relaksu i odpoczynku. Coraz więcej czasu poświęcamy na kąpiele z hydromasażem, saunę i aromaterapię, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.
Dlatego warto jest dowiedzieć się więcej o możliwościach i funkcjach prysznica i wanny z hydromasażem (Uwaga - w przypadku hydromasażu pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem. Przy niektórych schorzeniach hydromasaże, gwałtowne zmiany temperatur i kąpiele parowe są niewskazane).
Hydromasaż działa kojąco i relaksująco, zapewniając odpoczynek po męczącym dniu. Jest to dział fizjoterapii zwany inaczej wodolecznictwem lub aromaterapią. Metoda ta używana jest w terapii w postaci leczenia bodźcowego stosując wodę w rożnych postaciach: ciepłej, stałej, gazowej o rożnej temperaturze i ciśnieniu. Akwaterapia wpływa korzystnie, układ nerwowy oraz wiele innych narządów organizmu. Znakomicie wpływa na układ krążenia, stawy, kręgosłup, mięśnie i skórę oraz wiele innych narządów organizmu. Działa również kojąco na układ nerwowy, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i regeneruje siły. Hydromasaż pomaga w leczenie wielu dolegliwości: układu mięśniowego i krążenia, pomaga w problemach ortopedycznych i reumatycznych.
Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów systemu hydromasażu połączonego z wanną, od najprostszych masujących wodą po powietrzne. Wanny z hydromasażem wyposażone są dysze, z których wyrzucane jest sprężone powietrze pod ciśnieniem. Dysze są rozmieszczone w rożnych miejscach wanny, ma to na celu masować jednocześni rożne części ciała. Najprostsze modele posiadają już od 4 dysze, natomiast te najdroższe nawet 35. Większość urządzeń ma do dyspozycji rożnego rodzaju regulacje np. natężenia strumieni wody czy zmiany kąta ustawienia dysz. Nawet nowe kabiny prysznicowe posiadają wiele funkcji i udogodnień, gwarantujących wspaniały relaks i moc atrakcji. A producenci prześcigają się w coraz to nowymi pomysłach. Do takich pomysłów można zaliczyć kabina z hydromasażem, które w ówczesny czasach to już praktycznie standard. Choć wanny czy prysznice z hydromasażem to produkty z wyższej półki, to można już znaleźć niewiele droższe od niektórych tradycyjnych kabin i wanien. Jeszcze większą ekstrawagancją jest zakup kabiny prysznicowej, która oprócz funkcji hydromasażu posiada również saunę i jacuzzi.
Pozostaje jedynie wybrać system hydromasażu, który jest uwarunkowany od liczby dysz, opcji masażu i wyposażenia dodatkowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę i rozmieszczacie dysz ( im więcej dysz tym lepiej ), by wypływający z nich strumień wody masował kręgosłup, plecy, kark i nóg