czwartek, 26 maja 2011

Zdrowa cera-"Trądzik"-domowe leczenie naturalne.

Trądzik to typowa dolegliwość okresu dojrzewania, jednak może się przedłużyć na wiek średni lub nawet późniejszy. Określenie trądzik (ang. acne) odnosi się do objawów takich jak krosty...
...wągry i zaskórniki wywoływanych przez zatykanie porów skóry (gruczoły łojotokowe zlokalizowane głównie w mieszkach włosowych), wokół których występują zmiany zapalne i niezapalne.
Przyczyną problemu nie jest: jedzenie czekolady, niedbałość o czystość włosów i skóry, nadmiar seksu lub abstynencja. Głównym powodem dolegliwości jest skłonność dziedziczna - jeśli na trądzik cierpieli rodzice, prawdopodobnie u trojga na czworo ich dzieci wystąpią podobne zmiany. Jednak gdy siostra ma twarz gładką, a brat pełną wyprysków, trądzik spowodowały inne czynniki niż genetyczne. Najczęściej jest to stres, działanie promieni słonecznych, zmiana pory roku czy klimatu, a u kobiet również makijaż i środki antykoncepcyjne.

Kosmetyki do makijażu oparte na oleju są poważną przyczyną rzutów trądziku. Zagrożeniem nie są: barwniki zawarte w podkładach, różach, kremach oczyszczających i kremach nawilżających oraz woda zawarta w kosmetykach. Głównym problemem są oleje, zwykle pochodne kwasów tłuszczowych inne niż tłuszcze obecne na skórze. Oleje z kosmetyków są czynnikiem, który rozpoczyna proces zapalny, dlatego osoby skłonne do trądziku powinny stosować kosmetyki beztłuszczowe.
PROSTY TEST NA ZAWARTOŚĆ OLEJU W KOSMETYKACH
W arkusz papieru listowego należy wetrzeć badany kosmetyk np. podkład do twarzy. Po upływie 24 godzin olej rozejdzie się po papierze i można określić jak tłusty kosmetyk jest - im większy pierścień wokół miejsca wtarcia, tym więcej oleju znajduje się w podkładzie. Takich kosmetyków osoby z tendencją do trądziku nie powinny stosować!
Etykiety na kosmetykach to ważna lektura! Należy unikać specyfików zawierających lanolinę, mirystynian izopropylowy czy siarczan sodowo-laurylowy. Składniki te, podobnie jak olej, silnie działają na skórę.

Zmywanie makijażu przed snem trzeba przeprowadzić dokładnie, najlepiej przy użyciu wody i łagodnego mydła.

Makijaż powinien być dyskretny i niezauważalny. Lepszy efekt, im oszczędniej kosmetyki są stosowane.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą zaostrzać zmiany trądzikowe lub je łagodzić. Jest to zależne od indywidualnego profilu hormonalnego. Trądzik u kobiet stosujących antykoncepcje wymaga konsultacji lekarskiej.

Wolno wyciskać krostę tylko gdy widać pośrodku małą, żółtawą główkę ropy. Wówczas delikatne uciśnięcie pozwala usunąć ropę i szybciej dochodzi do zagojenia.

Wągry z czarną główką też można czasami wyciskać. Są to silnie zablokowane pory skóry, wewnątrz których znajduje się stwardniała substancja, a zewnętrzny wylot jest poszerzony. Czarna substancja nie jest brudem.

Nie wolno wyciskać 'niedojrzałych' krostek ani zaskórników, gdyż jest to obszar stanu zapalnego i można łatwo wywołać infekcję. Zwykle zmiany trądzikowe utrzymują się od 1 do 4 tygodni. Zaskórniki o białych główkach to zatkane pory. Rdzeń zaskórnika jest znacznie mniejszy niż rdzeń wągra z czarną główką, dlatego uciskając go, można doprowadzić do rozerwania ścianek poru, a wówczas zawartość przedostaje się do skóry i powstaje krosta. Czasami tworzy się samoistnie, gdy ścianki pory ulegną rozerwaniu np. wskutek otarcia.

Nadtlenek benzoilu to jeden z najskuteczniejszych środków zwalczających trądzik. Benzoil wprowadza do wnętrza pora nadtlenek, który uwalniając tlen niszczy bakterie gromadzące się w łoju zatykającym gruczoł. Owe bakterie są odpowiedzialne za produkcję drażniących kwasów tłuszczowych, które rozpoczynają reakcję zapalną. Leki przeciwtrądzikowe są dostępne w postaci żelu, zawiesiny lub kremu. Eksperci zalecają żel na bazie wodnej, gdyż powoduje on najmniejsze podrażnienie skóry.

Stężenie nadtlenku benzoilu w środkach przeciwtrądzikowych jest nieistotne. Leki 2,5% działają równie skutecznie co 10% - wybór w zależności od wrażliwości skóry.

Szczególna opieka skóry suchej, która często jest nadwrażliwa na nadtlenek benzoilu. Rozwiązaniem jest rozpoczęcie kuracji od środków o mniejszym stężeniu i stopniowa zmiana na coraz silniejsze. Początkowo po zastosowaniu leku dojdzie do zaczerwienienia skóry, ale jest to reakcja normalna.

Uwaga na słońce. Leki przeciwtrądzikowe mogą zwiększać wrażliwość na działanie promieni słonecznych, dlatego należy unikać słońca, podczerwonych lamp ogrzewających i opalających oraz stosować kremy z filtrem.

Środki przeciw trądzikowi należy stosować tylko na czystą, umytą skórę. Dzięki temu, lek zostanie lepiej wchłonięty.

Mieszanie różnych specyfików jest niewskazane. Jeśli używając lek bez recepty, lekarz przepisze inny, trzeba przerwać stosowanie pierwszego.

Zapobieganie rozwojowi zmian trądzikowych. Medykamenty przeciwtrądzikowe należy nakładać na szerokość około 1,5 cm wokół zajętego obszaru. To zapobiega rozszerzaniu się zmian. Leki właściwie nie działają na już istniejące zmiany, ale głównie zapobiegają powstawaniu kolejnych. Trądzik rozprzestrzenia się od nosa ku uszom. Leczenie zawsze powinno obejmować strefę większą niż obszar zaczerwienienia i zapalenia. Ulotki informacyjne dołączane do specyfików zawierają instrukcję, by stosować lek na zmienioną skórę, co dla większości ludzi oznacza tylko obszar istniejących zmian, tymczasem zawsze należy zadbać o większą powierzchnię skóry.

Nadmierna podaż jodu przez dłuższy czas jest łączona przez wielu lekarzy ze zmianami trądzikowymi. Organizm usuwa zbędny jod poprzez gruczoły łojowe, co prowadzi do ich podrażnienia i wywołuje proces zapalny. Osoby bezskutecznie poszukujące przyczyny trądziku powinny skorzystać z poniższej listy produktów spożywczych zawierających jod (p.p.m. - cząsteczek na milion) i ograniczyć spożycie owego pierwiastka.
Przetwory mleczne
- topiony ser cheddar         27ppm
- masło                            26ppm
- mleko homogenizowane    11ppm
- kwaśna śmietana             7ppm
- twarożek                        5ppm
- jogurt                            3ppm
Sól
- jodowana                      54ppm
- z przyprawami                40ppm
Mięso i drób
- wątroba wołowa            325ppm
- indyk                           132ppm
- kurczak                         67ppm
- hamburger                     44ppm
Potrawy morskie
- kelp                           1020ppm
- głowonogi                     39ppm
- kraby                           33ppm
- sola                             24ppm
- małże                           20ppm
- krewetki                       17ppm
- homary                         9ppm
- ostrygi                          8ppm

Woda pitna                   śr. 8ppm
Warzywa
- szparagi                      169ppm
- brokuły                         90ppm
- biała cebula                   82ppm
- kukurydza                     45ppm
- brukselka                      23ppm
- ziemniaki                       9ppm
- fasola strączkowa           7ppm
Inne produkty
- chipsy kukurydziane       80ppm
- kiełki pszenicy               46ppm
- chipsy ziemniaczane       40ppm
- precelki                        15ppm
- biały chleb                     8ppm
- coca-cola                      3ppm
- cukier                           2ppm
Zioła i produkty naturalne wykorzystywane w leczeniu trądziku
- Lux Vitale (młodziwo, siara) najlepszy suplement odpornościowy
- HLC normalizuje produkcję łoju w organizmie
- Ostropest plamisty kompleksowo oczyszcza ciało z toksyn
- Gynostemma królewska przywraca równowagę organizmu
- Zioła z KrainyHerbaty.pl
- kwiat lipy
- szałwia lekarska
PLUS ciepłe okłady z kwiatu rumianku, sok z mniszka, ziele krwawnika, korzeń łopianu, kłącze perzu.
FILMOWY SPOSÓB UKRYCIA TRĄDZIKU
Sekretem mistrzów makijażu w przypadku pojawienia się niespodziewanego problemu na twarzy aktorów jest użycie podkładu o dużej zawartości barwnika - im go więcej na gram podkładu, tym lepiej tuszuje wady skóry. Używany jest specyfik o stężeniu od 50% do 70% - zwykły podkład zawiera 15-18%.
PORADA LEKARSKA
Objawy trądziku dzieli się na 4 kategorie: pierwsze 3 to nasilony rzut zaskórników, zaskórników z białą i wągrów z czarną główką. Czwarty stan zmian to wspomniane problemy plus krostki, guzki i torbielki. Towarzyszy mu często stan zapalny skóry, czyli czerwone lub purpurowe zabarwienie całej okolicy. Ta sytuacja wymaga porady dermatologa. Przewlekła i ciężka postać trądzika może prowadzić do powstania trwałych blizn, jeśli we właściwym czasie nie podejmie się stosownego leczenia.
Więcej > Domowe Leczenie Naturalne Trądzik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz