środa, 25 maja 2011

UKĄSZENIA OWADÓW.

Przebywanie na powietrzu  podczas ciepłej  pory roku zawsze grozi tym, że będziemy użądleni  lub ukąszeni przez jakiegoś owada. Niektóre owady, np. komary  i pająki , często dostają się do mieszkań i gryzą domowników.
         Jad pszczoły powoduje natychmiastowy, ostry, palący ból i rozwijający się niemal natychmiast obrzęk w miejscu użądlenia.
Użądlenie jest niezwykle groźne dla ludzi uczulonych na jad pszczoły: może u nich dojść  do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Wsrząs ten objawia się zmianami skórnymi { pokrzywka } , utrudnione oddychanie , kołatanie serca, bladość, spadek ciśnienia  i omdlenie, a w skrajnych przypadkach wstrząs i nagła śmierć.
Ukąszenia komara lub pająka odczuwa się od razu , a świąd , obrzęk  i ból rozwijają się w ciągu kilkunastu minut.Chociaż nie stanowią one na ogół bezpośredniego zagrożenia to późnym skutkiem może być rozwój chorób przenoszonych przez te owady.
Ukąszenia kleszczy są bezbolesne , ale w ich efekcie dochodzi niekiedy do przenoszenia m. in. boreliozy, wirusowego zapalenia opon mózgowych czy tularemii [ choroba odzwierzęca, o ciężkim przebiegu , z gorączką, wysypką, powiększeniem i ropieniem węzłów chłonnych , zapaleniem płuc } .
Co można zrobić?
 - Przy użądleniu owadów, delikatnie usunąć żądło ze skóry, umyć miejsce po żądle wodą z mydłem, szybko przyłożyć lód lub zimny okład, by zmniejszyć obrzęk i rozprzestrzenianie się jadu. Ból i świąd zmniejszą miejscowe środki znieczulające , np. Pudroderm i Fenistil, dostępne bez recepty, lub wydawana na receptę lignokaina w żelu. Natychmiast wezwij pogotowie jeśli pojawią się objawy wstrząsu.
W zależności od gatunku owada,   niektórzy zalecają założnie opaski uciskowej w celu ograniczenia rozprzestrzeniania  się jadu.
Kleszcza najlepiej jest usunąć za pomocą szczypczyków i umyć miejsce po ukąszeniu wodą z mydłem. Pojawienie się gorączki czy wysypki wymaga zgłoszenia się do lekarza ze względu na możliwość rozwoju boreliozy.
Zapobieganie
Specjalne środki w areozolu lub płynie pomagają odpędzić owady i uniknąć ukąszeń. Noszenie odzieży ochronnej również zapobiega ugryzieniom owadów.Trzeba pamiętać,  że żywe barwy, jasne  i kwieciste wzory oraz perfumy przyciągają  pszczoły.
Warto zaistalować w oknach siatki zabezpieczające , a wieczorem sprawdzić czy insekty nie ukryły się w pościeli. Należy też zabezpieczyć zwierzęta domowe , które często przynoszą do domu kleszcze.
Terapie alternatywne
 Zapach  cytroneli i mięty pieprzowej odstrasza komary. Sok z aloesu  łagodzi dolegliwości w miejscu ukąszenia  i przeciwdziała wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu, a oczar łagodzi świąd.
NOWOŚCI
Istnieje już szczepionka przeciwko boreliozie przenoszonej przez kleszcze. Obejmuje ona dwie dawki podstawowe w odstępie miesiąca i dawkę przypominającą  po roku. Szczepionka powinna być podawana późną zimą lub wczesną wiosną, kilka miesięcy przed sezonem letnim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz