środa, 25 maja 2011

JAK SOBIE RADZIĆ GDY MOCNO SIĘ POCISZ

Każdy z nas się poci. Każdy jednak trochę inaczej. Niektórzy wydzialają aż 12 gram potu dziennie, inni tylko 2 gramy, w takich samych warunkach.
Niektórym wystarczy tylko woda i zwykłe mydło, inni potrzebują mydła antybakteryjnego, dezodorantu lub antyperspirantu. Jeśli należysz do tych drugich, przeczytaj jak sobie radzić z nadmiernym poceniem się.
Ludzki pot jest bezwonny, w 99 procentach składa się z wody, a reszta to magnez, mocznik, potas, tłuszcz, sód i żelazo. Nieprzyjemny zapach natomiast powstaje przez bakterie, które znajdują się na skórze i które rozkładają pot. Jeśli chcemy, aby nasz pot nie wydzielał brzydkiego zapachu, przede wszystkim powinniśmy pozbyć się zbędnego owłosienia pod pachami, gdyż pot, który utrzymuje się na włoskach jest idealną pożywką dla bakterii. Jeśli to nie wystarcza radzimy stosować dezodoranty, które nie zmniejszają wydzielania potu, ale likwidują jego zapach. Osoby, które pocą się bardzo obficie powinny przed użyciem dezodorantu myć skórę mydłem antybakteryjnym, które nie tylko zmywa zanieczyszczenia ze skóry, ale także zabija bakterie, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu. Mydła antybakteryjne również doskonale dezynfekują skórę, a także łagodzą podrażnienia. Dodatkowo niszczą grzyby i drożdże, dzięki czemu chronią przed wywoływanymi przez nie chorobami. Pomagają również w leczeniu chorób takich jak grzybica, czy drożdżyca. W sytuacjach, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na nadmierne pocenie się, można zastosować antyperspirant, który hamuje wydzielanie potu. Niestety antyperspirantów nie można stosować na codzień, gdyż zamykają one ujścia gruczołów potowych, co może doprowadzić do stanów zapalnych skóry.
Jeśli pocisz się bardzo obficie najlepiej zwróć się do lekarza, gdyż może to być objawem choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz