środa, 25 maja 2011

CHOROBY TARCZYCY-objawy,leczenie

Problemy z tarczycą są bardzo często występującą chorobą wśród kobiet, ale pojawia się również, z częstotliwością dziesięć razy mniejszą, również u mężczyzn. Nieleczona może powodować bardzo negatywne skutki dla organizmu.
Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada za całą gospodarkę hormonalną organizmu. Znajduje się ona w przedniej części szyi i składa się z dwóch płatów bocznych, które są ze sobą połączone węziną. Standardowo waży między 30 a 60 g, a podczas ciąży może się powiększać. Nie bez znaczenia dla jej wielkości jest również cykl miesiączkowy. Tarczyca produkuje bardzo ważne hormony – T3, T4 i kalcytoninę, która wpływa na metabolizm organizmu.
Jest wiele chorób tarczycy. Najpopularniejsze to niedoczynność i nadczynność. Choroby te mogą przyjmować różne postacie, na przykład Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Mogą to być dolegliwości niegroźne dla zdrowia, ale nieleczone mogą powodować bardzo ważne konsekwencje dla organizmu.
Objawami problemów z tarczycą jest wzrost lub zmniejszenie wagi ciała bez powodu, przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, przyspieszona akcja serca, brak chęci do czegokolwiek, senność, blada skóra, łamliwe włosy i paznokcie, a także pogrubiony głos. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, koniecznie wykonaj badania krwi – TSH, FT3 i FT4 i udaj się do endokrynologa lub lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do takowego. Najlepiej jest też wykonać USG tarczycy, bo dzięki temu będzie się miało przygotowany zestaw badań i lekarz od razu oceni, czy są to problemy z tarczycą czy inne dolegliwości. Na termin do endokrynologa czeka się zwykle, państwowo bardzo długo, dlatego warto się przed tym ustrzec.
Leczenie chorób tarczycy najczęściej polega na leczeniu farmakologicznym tyreostatykami, zwykle dożywotnim. Jedną z metod jest również radioterapia jodem (izotop 131>J), a także stosowanie betablokerów, takich jak propranolol. Gdy tarczyca jest znacznie powiększona, należy wykonać leczenie chirurgiczne, polegające na częściowym usunięciu tarczycy. W sytuacji nowotworów tarczycy operacje również są konieczne. Czasem polegają na całkowitym usunięciu tarczycy.
Z tarczycą nie ma żartów. Może powodować druzgocące skutki w naszym organizmie. Nie można tego lekceważyć, ale jednocześnie trudno nie zauważyć problemów z nią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz